Lato internautów - aktywnie i w plenerze

20-08-2009, 19:53

W czasie wakacji 41% osób przebadanych przez PBI chętnie surfuje w internecie, 47% ankietowanych woli jednak... pospacerować. Tegoroczne lato internauci starają się spędzać aktywnie. Ci, którzy wyjeżdżają, najchętniej samodzielnie organizują wycieczki. Spędzający czas w mieście biorą udział w koncertach i innych imprezach na świeżym powietrzu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak wynika z najnowszego raportu PBI, najwięcej osób, spośród tych, którzy wyjechali bądź wyjadą w tym roku na wakacje, samodzielnie organizuje wyjazd turystyczny (57%). Weekendowe wypady za miasto oraz wyjazdy na kilka dni do znajomych lub rodziny deklaruje niemal po 30% respondentów. Wakacje z biurem podróży wybiera 12% (więcej o turystycznych wyborach zakupowych internautów można dowiedzieć się z analizy serwisów EasyGo.pl, Wakacje.pl i Wypoczynek.pl).

Powody niewyjeżdżania na wakacje, 2009
fot. PBI - Powody niewyjeżdżania na wakacje, 2009
12% respondentów poinformowało, że nie planuje wyjazdu (co innego wynika z badań przeprowadzonych przez Pentor Research International, według których aż 40% Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje). Dla 62% z nich powodem zaniechania wyjazdu jest brak pieniędzy. Na brak czasu wskazuje 37%. Nieco więcej niż co trzeci (34%) pełni w wakacje obowiązki zawodowe. Co piąty (20%) nie odczuwa potrzeby wyjazdu i odpoczynku. Niemal tyle samo (18%) deklaruje podjęcie latem pracy zarobkowej. Wyjazd w innym okresie planuje 13%.

Imprezy w miejscu zamieszkania

Aktywny udział w letnich imprezach organizowanych w miejscu zamieszkania zadeklarowało 52% internautów. 80% spośród nich wybiera koncerty muzyczne, a tylko 9% zajęcia oferowane przez domy kultury lub kluby osiedlowe

Niemal co trzeci badany z tej grupy deklaruje swój udział w imprezach na świeżym powietrzu, np. piknikach rodzinnych. Ponad połowa odwiedzi targi lub jarmarki. Inne chętnie wybierane imprezy to wydarzenia sportowe (40%) oraz festiwale filmowe i teatralne (34%).

Czas wolny

Sposoby spędzania wolnego czasu latem, 2009
fot. PBI - Sposoby spędzania wolnego czasu latem, 2009
Z badań PBI można się również dowiedzieć, jak internauci - pomijając wyjazdy - spędzają czas wolny. Niemal połowa ankietowanych uznała, że najbardziej lubi spacerować. Po sieci surfuje 41% respondentów, a 37% woli ten czas spędzić ze znajomymi.

Niemal co trzeci badany internauta czyta latem książki. Opalanie oraz uprawianie sportu to odpowiedzi, na które wskazało po 26%. Niemal co piąty ankietowany wypoczywa na działce lub bierze udział w imprezach plenerowych. „Nicnierobienie” w czasie wolnym wybiera nieco więcej niż co dziesiąty zbadany internauta.

Zmiany wprowadzane latem

Zmiany wprowadzane w okresie wakacyjnym, 2009
fot. PBI - Zmiany wprowadzane w okresie wakacyjnym, 2009
Na pytanie o to, czy w okresie letnim badani wprowadzają jakieś zmiany, prawie połowa odpowiedziała, że grilluje, urządza w plenerze spotkania ze znajomymi (49%), stara się spędzać więcej czasu poza domem (47%), nierzadko szukając kontaktu z naturą (46%). Aktywne weekendy preferuje 35% ankietowanych.

Zaległości w czytaniu nadrabia 23%. Tyle samo przechodzi na dietę, ale tylko 4% zapisuje się na zajęcia fitness lub uczęszcza na siłownię. Co dziesiąty badany wprowadza latem zmiany w swoim wyglądzie (nowa fryzura, kolczyki, tatuaże). Jedynie 8% ankietowanych nie wprowadza w okresie wakacyjnym żadnych zmian do swojego życia.

Badanie na zlecenie PBI zrealizował IMAS International na próbie 502 internautów w wieku 18-54 lata. Pytania zadano w ramach badania Omnibus Online w dniach 16-20 lipca 2009.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag wakacjetag PBItag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.