Kryzys szansą dla firm. Duże zainteresowanie robotyzacją

31-08-2020, 09:44

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa poważnie wstrząsnął gospodarką. Dla wielu firm stał się on jednak okazją do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań pozwalających nie tylko przetrwać na rynku, ale też zwiększyć efektywność produkcji.

Dzięki robotyzacji i niewielkim, prostym w obsłudze robotom współpracującym, możliwa jest duża elastyczność w produkcji. Wykorzystywane są na coraz szerszą skalę w dużych zakładach przemysłowych oraz w firmach z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Obniżają koszty działalności produkcyjnej, poprawiają wydajność oraz podnoszą konkurencyjność i jakość produktów. A to nie wszystkie zyski płynące z ich wdrożenia.

Efektywność, optymalizacja kosztów i wzrost wydajności

Zastosowanie robotów niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawdzają się w wielu branżach usprawniając pakowanie i paletyzację, obsługę maszyn, montaż oraz spawanie, szlifowanie i malowanie. Coboty znacząco poprawiają wydajność produkcji i wspierają ludzi w uciążliwych, powtarzalnych oraz niebezpiecznych zajęciach. Są w stanie poradzić sobie z pracami wymagającymi ogromnej precyzji oraz dużego wysiłku fizycznego. Użycie robotów współpracujących pozwala zautomatyzować wiele manualnych zadań, które obejmują także krótkie partie bądź wymagają szybkiego przepakowania. Ich wykorzystanie gwarantuje bardzo dużą efektywność pracy.

automatyzacja produkcji

Coboty są w stanie pracować znacznie sprawniej niż ludzie, zapewniając przy tym najwyższą jakość wytworów oraz utrzymując zużycie materiałów na ustalonym poziomie. Choć inwestycja początkowa jaką jest zakup cobotów jest spora, to zwrot następuje względnie szybko – w zależności od modelu od 8 do 22 miesięcy. Cobot może być również dobrym rozwiązaniem w przypadku przedsiębiorców mających problem z rotacją pracowników. W okresie pandemii, przy brakach kadrowych, może być najlepszym rozwiązaniem zapewniającym ciągłość produkcji.

Zobacz więcej zalet robotyzacji: https://www.procobot.com/kryzys-koronawirusa-szansa-dla-twojej-firmy-poznaj-zalety-robotyzacji/

Poprzez wdrożenie automatyzacji możliwe jest osiągnięcie synergii działań człowieka i maszyny, co przekłada się na wzrost wydajności. Coboty nie są znużone wykonywaniem powtarzalnych czynności, nie mylą się ani nie dekoncentrują. W efekcie wzrasta produkcja i zyski z niej.

Branże najbardziej zainteresowane robotyzacją

Robotyzacja jest trendem obserwowanym w coraz większej liczbie branż. Coboty wykorzystywane są szczególnie podczas produkcji papieru i wyrobów papierniczych, żywności i wyrobów tytoniowych, a także tekstyliów, skóry i odzieży. Sprawdzają się w przetwórstwie tworzyw sztucznych i artykułów chemicznych. Znajdują ponadto zastosowanie w branży elektrycznej i elektronicznej. Mogą wspierać procesy produkcji maszyn, wyrobów z drewna i metali. Dzięki możliwości wygodnego programowania, mogą być w łatwy sposób dostosowywane do realizacji danego zadania.

Nowoczesne roboty współpracujące są stosowane na liniach produkcyjnych, gdzie wykonują zadania związane z montażem, wkręcaniem, klejeniem, dozowaniem, spawaniem, polerowaniem oraz podnoszeniem i umieszczaniem komponentów w wyznaczonych miejscach. Coboty mogą zostać wykorzystane do kontrolowania jakości produktów oraz prowadzenia analiz i testów laboratoryjnych.

Zaawansowane roboty usprawniają procesy pakowania, paletyzacji oraz transportu. Pozwalają na optymalizację działań w bardzo wielu branżach i gałęziach przemysłu.

Roboty współpracujące i ich możliwości

Roboty współpracujące oferowane przez firmę ProCobot dostępne są w wielu różnych modelach. Przemysłowe ramiona robotyczne usprawniają i przyspieszają produkcję. Nadają się idealnie do czynności typu podnieś i umieść. Używa się ich w procesach pakowania i paletyzacji, mogą być również stosowane do obsługi maszyn CNC. Coboty tego typu zapewniają spójne polerowanie i szlifowanie, nawet powierzchni zakrzywionych i nierównych. Mogą zostać wdrożone w laboratoriach, gdzie wspomagają wykonywanie testów i analiz.

akcesoria do cobotów

Modele autonomiczne proponowane przez ProCobot to mobilne roboty transportujące zapewniające optymalną logistykę w obrębie zakładu produkcyjnego. Stosowane są do przewożenia ładunków o różnej wadze i rozmiarach. Dzięki opcji zamontowania na nich modułów górnych w postaci pojemników, stelaży, podnośników, przenośników, a także ramion współpracujących, zwiększają produktywność i optymalizują przepływ materiałów.

Roboty posiadają wiele zalet, które sprawiają, że coraz częściej wybierane są przez duże zakłady przemysłowe oraz firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

  • Coboty, za sprawą opatentowanej technologii, mogą zostać szybko skonfigurowane.
  • Wdrożenie robota do pracy trwa tylko kilka godzin.
  • Roboty współpracujące są bezpieczne.
  • Coboty są lekkie, niewielkie i łatwo można je wykorzystać do wielu zadań.

Coboty ProCobot to wszechstronne narzędzie dla przemysłu.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćfot. Devire  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: