Kraków: kartą miejską da się płacić

15-12-2011, 15:33

Kartę miejską, która zastąpi nie tylko bilet, ale i pieniądze, wdraża Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie wspólnie z BRE Bankiem. Mieszkańcy miasta otrzymają kartę bezpłatnie, przy zakupie biletu okresowego.

- To dla nas ważny projekt, który potwierdza duże możliwości systemu Krakowskiej Karty Miejskiej. Obecnie kartę z zapisanym na niej biletem okresowym można wykorzystywać do poruszania się komunikacją miejską. Teraz przy użyciu jednej karty będzie można podróżować tramwajem oraz płacić np. za zakupy – mówi Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK SA w Krakowie. – A to nie wszystko. System KKM można wykorzystać także do zapłaty za parkowanie w centrum miasta lub posługiwać się nią w miejskich instytucjach kultury – dodaje Palenica.

Karta jest imienna. Aby ją wyrobić w punkcie sprzedaży biletów, niezbędne będzie okazanie dokumentu tożsamości oraz ewentualnie dokumentu uprawniającego do zniżki.

Czytaj: PayPal: Za kilka lat portfele nie będą potrzebne

Karta płatnicza zawarta w Krakowskiej Karcie Miejskiej została wydana jako instrument pieniądza elektronicznego – VISA eMoney. Umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych we wszystkich punktach oznaczonych logo VISA, można nią także płacić na odległość, czyli np. przez internet i telefon.

Zasilenie karty odbędzie się przez wykonanie przelewu lub przekazu pocztowego na numer rachunku, który jest przypisany do karty. Ten numer będzie nadrukowany na rewersie karty. W każdej chwili można sprawdzić na stronie internetowej, ile pieniędzy pozostało na karcie.

Karta dostępna jest dla każdego, nie jest wymagane ukończenie 18 roku życia. Dzięki temu rodzice mogą zasilić kartę kieszonkowym na drobne wydatki.

Wcześniej BRE Bank wdrożył między innymi Karty Kibica w Kielcach oraz Szczecinie, wydawał też karty w ramach Open’er Festiwal. Karty przedpłacone stają się też coraz popularniejszym narzędziem wśród firm. Z takiej usługi od BRE Banku skorzystało już ponad 400 przedsiębiorstw.

Czytaj: Konto pacjenta przez internet dostępne w Krakowie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy