Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Konto oszczędnościowe a konto osobiste – poznaj najważniejsze różnice

28-11-2018, 12:03

Masz już konto osobiste i zastanawiasz się nad zasadnością otwarcia rachunku oszczędnościowego? Chociaż oba produkty bankowe wydają się być do siebie podobne, mają inną specyfikę. Poznaj więc najważniejsze różnice.

mat partnera

Podczas, gdy konto osobiste ma ponad 87% Polaków powyżej 15 roku życia, tak posiadanie konta oszczędnościowego deklaruje 77% rodaków. Chociaż oba produkty mają kilka cech wspólnych, z łatwością można wskazać więcej różnic. Warto jednocześnie podkreślić, że oba produkty bankowe są komplementarne – konto oszczędnościowe stanowi subkonto do rachunku osobistego.

Różnica 1. Oprocentowanie

Cechą charakterystyczną konta oszczędnościowego jest oprocentowanie. Natomiast oprocentowanie rachunków osobistych wynosi najczęściej 0% (wyjątek stanowią rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe).

Z powodu oprocentowania, tylko konto oszczędnościowe pozwala wypracować zysk. Jest on tym większy, im wyższe ustalone przez bank oprocentowanie. Przykładowo, Konto Oszczędnościowe w Getin Banku pozwala zyskać nawet do 3,5% w skali roku.

Różnica 2. Koszty

Podczas gdy rachunek osobisty może być obarczony kosztami nakładanymi przez bank, tak konto oszczędnościowe jest bezpłatne. Instytucja nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku.

Różnica 3. Karta płatnicza

 Do konta osobistego zawsze przypisana jest karta płatnicza. Natomiast w przypadku rachunku oszczędnościowego nie ma takiej możliwości. Aby więc skorzystać z zaoszczędzonych środków, należy dokonać przelew na konto osobiste i dopiero wypłacić.

Różnica 4. Opłaty za przelewy

W większości kont osobistych dedykowanych klientom indywidualnym, przelewy wychodzące są bezpłatne. Natomiast w przypadku rachunku oszczędnościowego darmowy jest najczęściej tylko pierwszy przelew – za pozostałe trzeba zapłacić. Wysokość pobieranej prowizji zależy od tabeli opłat ustalonej przez dany bank.

Jeżeli masz tylko nieoprocentowane konto osobiste, a chcesz gromadzić pieniądze i je pomnażać, załóż rachunek oszczędnościowy. Chociaż średnie oprocentowanie takich kont nie zachęca do odkładania środków, warto poszukać ofert specjalnych. Dzięki temu można pomnażać kapitał nawet o 3,5% w skali roku.Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima