Konstruktorzy łazików marsjańskich u premiera

12-06-2011, 13:41

Premier Donald Tusk spotkał się z młodymi konstruktorami, zwycięzcami międzynarodowych konkursów. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele drużyn Magma 2, Scorpio oraz Copernicus, które wzięły udział w zawodach University Rover Challenge na najlepszy łazik marsjański.

– Nie zawsze wierzyliśmy, że doczekamy takiego momentu, kiedy Polacy będą budzili respekt na świecie nie tylko dlatego, że mają dramatyczną historię, ale głównie dlatego, że w wielu różnych najtrudniejszych konkurencjach potrafią być najlepsi na świecie – powiedział na spotkaniu premier Donald Tusk.

Młodzi konstruktorzy z całej Polski zaprezentowali szereg wynalazków. Na spotkaniu byli obecni także twórcy łazików marsjańskich Magma 2, Scorpio i Copernicus, które zwyciężyły w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, pokonując Kanadyjczyków oraz Amerykanów. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zdobył pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki, zbudowane na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zajęły odpowiednio czwarte oraz szóste miejsce.

Ktoś mógłby pomyśleć, że to kolejny film science-fiction, ale to konkretna informacja, że nasi są najlepsi i pokonują młodych ludzi z krajów z wielkim dorobkiem kosmicznym – podsumował premier.

>> Czytaj więcej: Polski łazik najlepszy na świecie!

Przedstawiciele drużyn uczestniczących w URC z premierem Donaldem Tuskiem
fot. Planet PR - Przedstawiciele drużyn uczestniczących w URC z premierem Donaldem Tuskiem
– Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak fantastycznym gronie młodych naukowców i konstruktorów. Mamy nadzieję, że sukcesy wszystkich obecnych na tym spotkaniu będą inspirować młodych ludzi do rozwijania swoich pasji – powiedział Łukasz Wilczyński, rzecznik Mars Society Polska, wręczając premierowi na pamiątkę koszulkę z emblematemi zwycięskiego zespołu Magma2.

Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

>> Czytaj także: Polskie łaziki na konkursie University Rover Challenge


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy