Koniec Ubuntu One, konkurenta Dropboksa związanego z Ubuntu

03-04-2014, 12:15

Ubuntu One to usługa chmurowa związana z popularną dystrybucją Linuksa. Zostanie zamknięta choć może się wydawać, że właśnie tej usługi Ubuntu teraz potrzebuje.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Firma Canonical stojąca za dystrybucją Ubunu wczoraj ogłosiła, że zamknie usługę Ubuntu One. Szefowa firmy Jane Silber stwierdziła, że jest to trudna decyzja, niemniej firma musi się skupić swoich "strategicznych inicjatywach".

Czy Ubuntu One nie miała charakteru strategicznego? Była to usługa chmurowa umożliwiająca synchronizację plików. Takie usługi są dzisiaj bardzo ważne, a przecież Ubuntu szykuje się do wejścia w tym roku na rynek smartfonów.

Ubuntu One - ofiara wojen o chmurę

Niestety Jane Silber przyznaje, że ostra konkurencja między usługami chmurowymi utrudnia firmie Canonical dostarczenie usługi prawdziwie konkurencyjnej.

- Jeśli oferujemy usługę, chcemy by konkurowała w skali globalnej i dla trwania Ubuntu One oznaczałoby to więcej inwestycji, niż chcemy poczynić. Zamiast tego wybraliśmy inwestowanie w tworzenie absolutnie najlepszej, otwartej platformy, która uwypukli najlepsze usługi i treści naszych partnerów - napisała Silber na blogu Canonical.

Pobierz dane do końca lipca

Canonical chce sprawić, aby zamknięcie Ubuntu One było jak najmniej bolesne dla obecnych użytkowników. Dlatego najpierw wyłączona zostanie możliwość dokupienia miejsca w ramach usługi Ubuntu One. Ponadto usługa nie będzie dołączona do kolejnej wersji systemu - Ubuntu 14.04 LTS.

Obecnie dostępne usługi będą niedostępne od 1 czerwca 2014. Treści użytkowników będą dostępne do pobrania jeszcze do 31 lipca, a potem zostaną usunięte. Klienci, którzy wykupili roczną subskrypcję, dostaną zwrot kosztów liczony od wczoraj, mimo iż usługa pozostanie dostępna do czerwca. Zamknięcie nie wpływa na usługę Ubuntu Single Sign On.

Sonda
Zamknięcie Ubuntu One to dobra decyzja?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ponadto firma postara się zapewnić jak najłatwiejsze pobieranie treści, a kod wypracowany przy Ubuntu One zostanie udostępniony jako open source. Teoretycznie każdy będzie mógł stworzyć otwartą platformę synchronizacji plików.

Reakcje na decyzję firmy są różne. To oczywiste, że najbardziej zawiedzione są osoby, które uzależniły się od Ubuntu One. Wiele osób twierdzi, że nie interesowała ich ilość miejsca. Ludziom podobała się niezależność od takich gigantów jak Google czy Microsoft.

Czytaj także: Telefony z Ubuntu będą w tym roku, od dwóch producentówSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.