KNF: Wkrótce ruszy piaskownica regulacyjna dla fintechu

07-09-2018, 15:14

"Jesteśmy gotowi, żeby w ciągu najbliższych tygodni otworzyć w Polsce piaskownicę regulacyjną" - powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zaznaczył także, że to krok, który będzie sprzyjał szybkiemu rozwojowi fintechu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Piaskownica regulacyjna (od terminu "regulatory sandbox") jest narzędziem, mającym służyć rozwojowi nowoczesnych rozwiązań sfery fintech w Polsce. Chodzi o stworzenie specjalnej przestrzeni, w której innowacyjne rozwiązania mogą być testowane w ograniczonym zakresie przed uzyskaniem formalnej licencji. Dopiero kiedy działalność firmy osiągnie masę krytyczną, wejdzie ona w pełni na rynek.

Jak podkreślił Chrzanowski, ważne jest to, aby start-upy fintechowe i dojrzałe instytucje inwestujące w nowe technologie rozwijały się jak najprężniej, po to by móc konkurować z resztą świata. Według szefa KNF-u, jeśli chcemy coś eksportować, najpierw musimy mieć produkt, który będzie tego "godny".

Zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, który również wziął udział  w Forum, fintechy powinny stać się polską specjalnością (w tej chwili w Polsce jest ok. 750 przedsiębiorstw tego typu). W ocenie ministra ważne jest również, żeby duże firmy pozwalały na wzrost start-upom. Podkreślił także, iż siła popytowa każdego większego biznesu powoduje rozwój tych, którzy funkcjonują na jego obrzeżach jako kooperanci i  dostawcy technologii. 

Źródło: Centrum Prasowe PAPSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.