KE wspiera otwarty standard telewizji komórkowej

19-07-2007, 11:48

Komisja Europejska (KE) chce, by standard mobilnej telewizji, opracowany przez europejskie instytuty badawcze i wspierany m.in. przez Nokię, stał się obowiązującym w Unii Europejskiej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Oczekuje się, że w roku 2008 użytkownicy telefonów komórkowych będą chcieli używać ich m.in. do oglądania relacji z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Stąd ustalenie jednolitego standardu, obowiązującego na terytorium całej Unii (490 milionów mieszkańców, z czego większość posiada telefon komórkowy) wydaje się być dla Komisji kluczowe.

KE wybrała otwarty standard DVB-H (Digital Video Broadcasting for Handhelds), stworzony przez europejskie instytuty badawcze. Cieszy się on poparciem grupy firm z branży telekomunikacyjnej, z Nokią na czele.

Komisja chce w ten sposób przyspieszyć rozwój mobilnej telewizji (tak, jak się to stało z rynkiem telefonii komórkowej po ustaleniu standardu GSM w latach 80-tych). Ma to również pozwolić uniknąć problemów, jakie w tym samym okresie pojawiły się w związku z kasetami video (brak jednego standardu blokował rozwój tego nośnika). Ruch Komisji ma także zapobiec fragmentaryzacji na rynku, gdyż coraz większego znaczenia zaczynają nabierać standardy amerykańskie, japońskie czy południowokoreańskie.

Przedstawiciele stacji telewizyjnych, zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców, uważają jednak, że jest zdecydowanie za wcześnie na ustalanie jednolitego standardu. Podkreślają, że to rynek powinien wybrać najlepszy model. Z kolei w Stanach Zjednoczonych nie ma planów ujednolicenia standardów wykorzystywanych w telewizji komórkowej.

Źródło: Europa.eu, AP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.