KE: Kontrola rodzicielska nie do końca skuteczna

14-01-2011, 16:42

Dzieci wciąż mają zbyt łatwy dostęp do treści dla nich nieodpowiednich. Na rynku nie brak programów do kontroli rodzicielskiej, jednak nie wszystkie poszły z duchem czasu i są nieskuteczne wobec treści Web 2.0.

Ankieta EUKIdsOnline, sfinansowana w ramach unijnego programu „Bezpieczny internet”, wykazała, że zaledwie jedna czwarta rodziców korzysta z programów kontroli rodzicielskiej w celu monitorowania aktywności swoich pociech w internecie. Odsetek ten waha się od 9 procent w Rumunii do 54 procent w Wielkiej Brytanii. Jest to o tyle niepokojące, że liczba zagrożeń, czyhających na najmłodszych cały czas rośnie. Wśród rodziców brak, jak widać, świadomości co do skali niebezpieczeństwa.

>> Czytaj także: Blokada stron porno nieskuteczna?

W badaniu przetestowano 26 narzędzi służących kontroli rodzicielskiej dla komputerów osobistych, 3 dla konsol do gier i 2 dla telefonów komórkowych. 84 proc. z nich umożliwia rodzicom zablokowanie dostępu do niektórych stron internetowych. Jednocześnie jednak istnieje około 20-procentowe prawdopodobieństwo, że dzieci i tak dostaną się na strony dla nich nieprzeznaczone (dotyczy to w szczególności tych, które zachęcają do samookaleczenia – promują anoreksję czy samobójstwo).

O ile programy całkiem nieźle radzą sobie z kontrolą zwykłych stron internetowych, o tyle problem pojawia się w przypadku chatów, komunikatorów czy forów dyskusyjnych. Szczególną uwagę należy także zwrócić na aplikacje przeznaczone dla telefonów komórkowych czy konsol do gier – są to coraz popularniejsze urządzenia umożliwiające dostęp do sieci.

>> Czytaj także: Kolejna akcja przeciw pedofilom w sieci uwieńczona sukcesem

Siedmiu na dziesięciu rodziców przyznało, że rozmawia ze swoimi dziećmi na temat ich aktywności w internecie. 58 proc. pozostaje w ich pobliżu, gdy surfują one w internecie. Ponad połowa rodziców sugeruje także właściwe zachowanie wobec innych i rozmawia na temat tego, co może dzieci w sieci niepokoić.

Badania programów przeprowadzane są cyklicznie do sześć miesięcy. Zakończą się w roku 2012. Pod adresem www.yprt.eu/sip dostępna jest baza danych, w której rodzice mogą znaleźć aplikacje najbardziej odpowiednie dla ich potrzeb.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy