Kaspersky Lab: Programy Adobe pod obstrzałem

10-06-2010, 21:45

Programy firmy Adobe są obecnie głównym celem cyberprzestępców na całym świecie - wynika z raportu firmy Kaspersky Lab „Zagrożenia dla bezpieczeństwa informatycznego w pierwszym kwartale 2010”. Jest to spowodowane popularnością tych produktów, a także ich obecnością na różnych systemach.

Pośród ogromnej ilości wykrytych exploitów najbardziej popularna była rodzina Exploit.Win32.Pdfka, która stanowiła 42,97% tego typu szkodników. Exploity te wykorzystują luki występujące w programach Adobe Reader i Adobe Acrobat.

>> Czytaj też: Najbardziej wyróżniające się wirusy 2009 roku

Lista 10 najczęściej wykrywanych rodzin exploitów
fot. - Lista 10 najczęściej wykrywanych rodzin exploitów
Jeżeli mielibyśmy zsumować wszystkich reprezentantów rodzin exploitów najczęściej atakujących produkty Adobe, a mianowicie Exploit.Win32.Pdfka i Exploit.Win32.Pidief, to otrzymamy około 47,5% wszystkich wykrytych exploitów. Wspomniane szkodniki są dokumentami PDF zawierającymi skrypty napisane w języku Java Script, które bez wiedzy i zgody użytkownika pobierają z internetu i uruchamiają na jego komputerze inne szkodliwe programy.

Z dziesięciu najczęściej wykrywanych luk trzy znajdowały się w produktach Adobe, sześć odnaleziono w produktach Microsoftu, a jedna znajdowała się w aplikacji firmy Sun. Trzy luki dotyczące programów Adobe zostały wykryte na 23,37%, 17,87% i 15,27% badanych komputerów. Pierwsza i ostatnia liczba reprezentują najbardziej krytyczne luki, umożliwiające cyberprzestępcom zdalne przejęcie kontroli nad systemem.

Łata dla jednej z luk występujących w programie Adobe Reader dostępna jest już od trzech lat, jednak wielu użytkowników wciąż nie uaktualniło swojego oprogramowania.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag raportytag Kaspersky Labtag Adobe
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy