Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Karta obciążeniowa dla firm - dodatkowe zabezpieczenie przedsiębiorstwa

19-04-2022, 15:37

Karta obciążeniowa to produkt finansowy, który może usprawnić działanie firmy. Na jakiej zasadzie działa? Czym karta obciążeniowa różni się od karty kredytowej?

Czym jest karta obciążeniowa?

Karta typu charge, zwana również obciążeniową, jest powiązana z kontem firmowym. Gdy bank wydaje tego typu kartę, przyznaje klientowi określony limit na rachunku. Dzięki temu można dokonywać transakcji powyżej faktycznego salda.

Karta obciążeniowa jest produktem z odroczonym terminem płatności. Konto posiadacza obciążane jest jednorazowo. Po ustalonym okresie, zazwyczaj wynoszącym miesiąc, bank automatycznie pobiera całą kwotę zadłużenia, jaka została wykorzystana w ramach limitu. 

Czym karta obciążeniowa różni się od karty kredytowej?

Karta obciążeniowa dla firm – dodatkowe zabezpieczenie przedsiębiorstwa

Pod względem działania karta obciążeniowa przypomina kartę kredytową. Firma ma możliwość wydania większej kwoty w porównaniu z tą, którą rzeczywiście dysponuje. Między kartami istnieją jednak różnice, polegające m.in. na tym, w jaki sposób spłacane jest zadłużenie.

Karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy. Jest on podzielony na dwa cykle. Pierwszym z nich jest okres rozliczeniowy. Jest to czas, w którym korzysta się z przyznanego limitu kredytowego. Trwa najczęściej 30 dni. Po zamknięciu cyklu rozliczeniowego, użytkownik kart ma jeszcze dodatkowy czas na spłatę zadłużenia. Zazwyczaj okres ten wynosi od 20 do 30 dni.

Dzięki temu kartę kredytową spłaca się de facto po około dwóch miesiącach, licząc od początku nowego cyklu. Jeżeli oddana zostanie cała kwota, od wykorzystanych pieniędzy nie są naliczane odsetki. Ponadto nie trzeba oddawać wszystkiego od razu. Banki dopuszczają możliwość skorzystania z tzw. spłaty minimalnej, zazwyczaj wysokości 5 proc. całego zadłużenia. Trzeba się jednak liczyć wtedy z odsetkami, ale z karty kredytowej dalej można korzystać, jeżeli limit nie został do końca wyczerpany.

Karta kredytowa działa w oparciu o osobny rachunek kredytowy. Jak wspominaliśmy, karta obciążeniowa jest powiązana z kontem klienta, czyli rachunkiem, na którym trzymane są środki własne. Jej termin spłaty jest krótszy, a rozliczenie się z zadłużenia nie może być rozłożone na raty. Bank może jednak udzielić zgody na odroczenie i uregulowanie zaległości z karty obciążeniowej w późniejszym terminie.

Dlaczego warto mieć firmową kartę obciążeniową?

Karta obciążeniowa jest narzędziem, które pozwala firmie na większą elastyczność w kwestii wydatków. Przykładowo, przedsiębiorstwo może na początku miesiąca przeznaczyć większe kwoty na zakup towarów i usług, jeśli wiadomo, że w dniu spłaty będzie dysponować środkami na spłatę.

Karta obciążeniowa to dobry sposób na kontrolę wydatków. Mogą się nią posługiwać na przykład pracownicy, którzy są delegowani do podróży służbowych. Bank może wydać tyle kart typu charge, ile firma potrzebuje. Na kartach można ustalić indywidualne limity wydatków.

Dzięki kartom obciążeniowym firma ma bieżący wgląd w koszty związane z delegacjami. Ponadto jest to rozwiązane bezpieczne. Pracownicy nie muszą nosić ze sobą gotówki, a w razie potrzebny nie zabraknie im pieniędzy na dokonanie koniecznych opłat.

Banki oferują często ubezpieczenia dostosowane specjalnie do tego typu kart, które chronią przed nieuczciwym lub nieuprawnionym wykorzystaniem.

Fot. gettyimages.com


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING


Tematy pokrewne:  

tag nolstag karta obciążeniowatag firmytag AWPtag Afrvr