Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kamery widzą i wytykają... głośnikiem

27-12-2006, 13:06

W Middlesbrough (Wielka Brytania) kamery uliczne zostały wyposażone w głośniki, które pozwalają na publiczne upominanie przechodniów łamiących prawo. Brzmi strasznie? Tak niestety wygląda życie w kraju, w którym na czternastu obywateli przypada jedna kamera strzegąca porządku.

Firma Surveillance Studies szacuje, że w całej Wielkiej Brytanii zainstalowano już 4,2 miliona kamer do monitoringu. Instalują je agencje rządowe, policja, firmy prywatne. Przeciętny obywatel w ciągu przeciętnego dnia łapie sie w kadr trzystu takich urządzeń.

Głośniki dołożone do kamer w Middlesbrough okazują się skuteczną bronią w walce z ludźmi, którzy rzucają papierki na ulice lub dokonują drobnych kradzieży. Wytknięcie przewinienia przez głośnik wprawia w zakłopotanie i wywołuje poczucie winy.

Niestety, takie kamery przypominają świat przedstawiony w noweli George'a Orwella i raczej nie sprzyjają poczuciu intymności i swobody obywatelskiej. Na głośnikach zresztą się nie skończy. Do roku 2016 kamery w latarniach ulicznych mają być wyposażone w rozwiązania do rozpoznawania twarzy.

Wielka Brytania może się pochwalić nie tylko kamerami, ale także ogromną bazą danych DNA, które dotyczą w sumie 3,8 mln ludzi, czyli ponad 5% brytyjskiego społeczeństwa.

Zdaniem premiera Tony'ego Blaira utrzymanie bezpieczeństwa w dzisiejszych warunkach wymaga poświęcenia swobód obywatelskich. Liczba śledztw, które dzięki tym środkom zakończyły się powodzeniem jest rzeczywiście imponująca. Dzięki samej bazie DNA schwytano 422 morderców, 645 gwałcicieli oraz 9 tys. włamywaczy.

System nie jest jednak doskonały. Na podstawie danych biometrycznych postawiono zarzut włamania Raymondowi Eastonowi. Policji nie przeszkadzał fakt, że ten były pracownik budowlany cierpiał z powodu choroby Parkinsona i ledwie mógł się ubrać. Dopiero dalsze testy pokazały, że laboratorium początkowo myliło się.

Mimo wątpliwości premier Tony Blair ma dalsze plany, które obejmują biometryczne dowody osobiste połączone z bazą danych, zawierającą m. in. odciski palca i skany tęczówki oka każdego obywatela. Rząd chciałby mieć także dostęp do danych zdrowotnych każdego Brytyjczyka. Członkowie organizacji broniących praw obywateli zapowiadają opór, ale sytuacja już obecnie wydaje sie poza jakąkolwiek kontrolą. Strach przed zamachami terrorystycznymi często rozgrzesza z wkraczania w życie ludzi.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Bloomberg.com



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR