Jedź do Nigerii! Twoje dane już tam są!

15-08-2006, 10:54

Afryka to wymarzony rynek dla cyberprzestępców. Dane klientów banku można tam kupić nawet poniżej 20 funtów. Gratisowym dodatkiem jest stary komputer.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennikarze BBC sprawdzili, co dzieje się z używanymi komputerami dostarczanymi do Nigerii z krajów wysoko rozwiniętych. Takie komputery z drugiej ręki można znaleźć w praktycznie każdym nigeryjskim sklepie komputerowym, zwłaszcza w handlowej stolicy tego afrykańskiego kraju, Lagos.

Przedsiębiorczy Nigeryjczycy korzystają jednak nie tylko z możliwości posiadania komputera. Okazuje się, że na twardych dyskach można odszukać wiele ciekawych i - co ważniejsze - cennych informacji. Takich, jak dane klientów banków brytyjskich.

Prawo nakazuje, aby dane z dysków były usuwane, kiedy nie są już dłużej potrzebne. Okazuje się jednak, że proste skasowanie plików niewiele daje, można je bowiem z łatwością odzyskać, bez potrzeby użycia profesjonalnych i drogich procedur.

Czy możemy zatem uchronić się przed tego rodzaju cyberprzestępczością? Przede wszystkim, oddając lub wyrzucając stary komputer powinniśmy usunąć z niego twardy dysk lub nadpisać wszystkie istniejące dane.

Można też użyć specjalistycznego oprogramowania przeznaczonego do wymazywania danych, jak np. Acronis Drive Cleanser lub ISafeguard Freeware. O pomoc możemy zwrócić się również do profesjonalnej firmy zajmującej się recyklingiem dysków twardych lub - ostatecznie - dokonać całkowitego zniszczenia dysku.

Miejmy nadzieje, że i nasze banki stosują się do tych zaleceń. Choć z drugiej strony, przykład banków brytyjskich pokazuje, że może to być zupełnie nierealne.

Następny artykuł » zamknij

MF: podatki przez Internet

Źródło: BBC


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.