Jaką lekturę dziś przeczytaliście?

14-12-2017, 18:00

Anna Streżyńska i Mateusz Morawiecki czytają - z tabletów - fragmenty lektur. Nietypowe wcielenie ministrów mają zachęcić do korzystania z portalu lektury.gov.pl, gromadzącego kanon lektur szkolnych w formie e-booków i audiodbooków. Dostęp wolny.

Lektury.gov.pl to wspólny projekt Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Do portalu trafiły dzieła m.in. Homera, Mickiewicza, Korczaka czy Conrada, dostępne nieodpłatnie i w atrakcyjnej formie.

- Zadane przez polonistów teksty znajduje w Internecie tylko jeden na dwudziestu uczniów. Nie wynika to z braku dostępu do Internetu, ale z tego, że uczniowie często nie mogą znaleźć lektur w wolnym dostępie - podają twórcy "lektur".

Według Ministerstwa Rozwoju i Finansów, zasoby portalu to 725 książek, co stanowi 32% lektur szkolnych umieszczonych na listach opracowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Większość książek dostępnych w portalu pochodzi z zasobów pieczołowicie opracowywanych przez Fundację Nowoczesna Polska w ramach Biblioteki Wolne Lektury, prowadzonej od 10 lat. W roku 2017 skorzystało z niej 3,8 miliona unikalnych użytkowników. Partnerami przedsięwzięcia są też Legimi (lektury są na czytnikach obsługujących tę aplikację dostępne za darmo nie od dziś) oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Idę o zakład, że wielu z Was uzna, że lektury.gov.pl są do niczego, bo nie można tam znaleźć właśnie potrzebnej książki (wybrałam trzy lektury z kanonu. Zero trafień). Znajdą się i tacy, co uznają datę premiery "lektur" za dziwnie zbieżną z przygotowywaną rekonstrukcją rządu (minister Morawiecki zapowiadał w lipcu, że portal ruszy we wrześniu i wydawało się, że temat ucichł). Jeszcze inni przypomną, że Wolne Lektury Fundacji Nowoczesna Polska działają już od 10 lat bez rządowego namaszczenia. A ja popieram. Podobnie jak wszelkie inicjatywy, które umożliwiają legalny dostęp do zasobów kultury, i to w sposób przystający do potrzeb i oczekiwań współczesnego odbiorcy.

Sprawdzimy za rok, w jakim kierunku poszły lektury.gov.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy