Jaka jest kobieta w pracy? Mniejsza pensja i lepsze wykształcenie

07-03-2012, 21:22

Kobiety częściej niż mężczyźni źle oceniają swoje możliwości znalezienia pracy i mają zdecydowanie mniejsze oczekiwania finansowe - wynika z badania "Kandydat 2011", przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl. Kobiety później niż mężczyźni podejmują też pracę - wynika z danych Acxiom.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Oczekiwania płacowe wśród kobiet i mężczyzn, największe różnice
fot. Pracuj.pl - Oczekiwania płacowe wśród kobiet i mężczyzn, największe różnice
Jak wynika z danych Pracuj.pl, największe różnice w oczekiwaniach finansowych widać w przedziale płacowym 2500-3500 zł netto. Prawie co piąta badana kobieta przyjęłaby takie wynagrodzenie, podczas gdy tylko 9,5% panów byłoby zainteresowanych wymienioną pensją. Różnicę tę widać również wśród najlepiej zarabiających, powyżej 10 500 zł netto (6% kontra 16%).

W ubiegłym roku, według danych GUS, wśród studentów studiów dziennych było ponad 57% kobiet. Na studiach zaocznych kobiety stanowiły prawie 61% wszystkich studentów, a liczba słuchaczek studiów podyplomowych sięgnęła 70%. Również badanie "Kandydat 2011" wskazuje, że kobiety chętniej niż mężczyźni podejmują studia podyplomowe - ukończenie tego typu studiów deklaruje 21% przebadanych pań i 15% mężczyzn.

Z kolei z badania przeprowadzonego przez Acxiom na grupie 40 tys. kobiet wynika, że w Polsce jest dwukrotnie więcej mężczyzn z wykształceniem podstawowym, kobiety przodują z kolei w kategorii wykształcenia wyższego, gdzie 42% z pracujących kobiet legitymuje się dyplomem wyższej uczelni (w porównaniu do 28% panów).

Czytaj też: Kobiety trzymają rękę na pieniądzach w biznesie

Polskie prawo zapewnia równy dostęp kobiet i mężczyzn do wszystkich stanowisk. Są jednak profesje, o których potocznie mówi się, że są bardziej "męskie" lub "kobiece". Do branż o najwyższym wskaźniku feminizacji, według danych Pracuj.pl, należą administracja biurowa, finanse i księgowość, edukacja i szkolenia, a także HR. Do najbardziej "męskich" dziedzin zalicza się natomiast zawody techniczne (inżynieria, nowe technologie). W bazie zarejestrowanych użytkowników Pracuj.pl wśród osób o wykształceniu technicznym jest cztery razy więcej mężczyzn niż kobiet, a w działach IT przewaga panów jest aż ośmiokrotna.

Tego rodzaju podziały mają wynikać z tradycyjnych opinii, według których kobietom przypisuje się większą cierpliwość i dokładność potrzebne na przykład w księgowości czy rozwinięte kompetencje komunikacyjne i umiejętności pracy w zespole wymagane na takich stanowiskach, jak specjalista ds. zasobów ludzkich.

Z badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez rządowe Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich wynika, że kobiet powoli przybywa w zawodach uważanych za typowo męskie. Jest ich już ponad 13% w policji i blisko 2% w armii. Przewaga mężczyzn wciąż utrzymuje się jednak wśród przedstawicieli władz i urzędników wyższego szczebla.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.