Internet lustrem realnego świata

28-06-2007, 12:38

Podziały klasowe są coraz lepiej widoczne także w internecie - wynika z badań doktorantki Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley (UC).

Wyniki 6-miesięcznych badań przytacza BBC. Danah Boyd z UC zaznacza na wstępie, że pojęcie "klasy społecznej" w Stanach Zjednoczonych różni się od europejskiego. Za Oceanem nie chodzi tylko o dochody, ale także, lub może przede wszystkim, o to, jak ludzie postrzegają siebie, również w odniesieniu do innych osób oraz skąd pochodzą.

O ile bowiem społeczeństwa europejskie są w większości dość jednolite pod względem narodowym czy religijnym, o tyle w Stanach Zjednoczonych widać ostry podział nie tylko ze względu na pochodzenie (Amerykanie i mniejszości narodowe), ale także ze względu na kolor skóry czy wyznanie. Badanie dowiodło, że w internecie, który miał zrównywać jego użytkowników, podziały te są nadal dobrze widoczne.

Doktorantka przebadała nastoletnich amerykańskich użytkowników dwóch serwisów społecznościowych - MySpace oraz Facebook. Udało jej się stworzyć coś na kształt portretów socjologicznych internautów.

Użytkownicy tego pierwszego serwisu to zazwyczaj osoby z rodzin bez tradycji edukacyjnych, wielu wśród nich imigrantów (głównie z Ameryki Środkowej i Południowej) czy homoseksualistów. Z kolei internauci z Facebook to zazwyczaj biali z dobrze sytuowanych rodzin, gdzie ceni się edukację, a życie nastolatków zdominowane jest przez zajęcia pozaszkolne, tak edukacyjne, jak i rozrywkowe.

Autorka badania wstrzymuje się jednak z oceną obu serwisów. Stwierdziła jedynie, że w internecie znalazły po prostu odzwierciedlenie różnice społeczne istniejące w realnym świecie.

Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy