Inteligentne zamki kontra tradycyjne kłódki. Co mocniejsze?

23-10-2018, 19:01

Na to, żeby należycie wypełniać swoją rolę, fizyczne kłódki potrzebowały setek lat ewolucji. Równolegle rozwijały się też narzędzia, wykorzystywane do ich otwierania lub łamania. Obecnie pokonanie porządnego zamka wymaga już profesjonalisty. Czy to samo można powiedzieć o inteligentnych zamkach?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Popularność inteligentnych zamków stale rośnie. Jest to związane z wygodą użytkowania: możliwością ustawienia wspólnego kodu dla wielu zamków; zdalnym otwieraniem, zamykaniem oraz zmienianiem kodów dostępu. Wszystko to można robić za pomocą aplikacji mobilnej, która zazwyczaj dostarcza również informacji o osobie, która weszła do chronionych pomieszczeń oraz o czasie, w którym to nastąpiło.

Jednak funkcje zabezpieczeń nie wykorzystują należycie użytej technologii. Do słabych stron należą tutaj choćby niewłaściwa ochrona oprogramowania układowego czy też marne zabezpieczenia przed atakami bezprzewodowymi (Bluetooth, Wifi).

Wybierając inteligentną kłódkę, należy zwracać uwagę nie tylko na jakość wbudowanego w urządzenie oprogramowania, ale także brać pod uwagę jej cechy fizyczne. W większości przypadków elektroniczne zamki są mniej bezpieczne niż ich mechaniczne odpowiedniki.

Korpusy wykonane z metali o niskiej temperaturze topnienia lub szekle, które zastępowane są zwykłymi blaszanymi klamrami, to najczęściej występujące słabe miejsca. Taką opinię o inteligentnych kłódkach prezentują analitycy bezpieczeństwa.

Andrew Tierney z Pen Test Partners uważa, że w tej chwili największym zmartwieniem jest to, iż z wprowadzaniem inteligentnych zamków idzie w parze obniżenie jakości konwencjonalnych fizycznych zabezpieczeń. Kosztujące po 200 funtów zamki w zaledwie kilka sekund można wyrwać lub wymontować z drzwi, korzystając z prostych narzędzi, czy też otworzyć za pomocą magnesu.

Producenci nie są w stanie zapewnić ochrony przed złodziejami uzbrojonymi w tak proste narzędzia, jak śrubokręt. Jeden z produktów reklamowanych ze względu na swoje możliwości biometryczne, miał korpus skręcony łatwo dostępnymi śrubami, po odkręceniu których zamek rozpada się na części. Zapytana o „niedopatrzenie” firma odpowiedziała, że „dla złodzieja nieposiadającego śrubokrętu zamek jest nie do pokonania [sic]”.

Źródło: BitdefenderSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.