infoPraca: Najbardziej poszukiwani programiści

24-06-2009, 19:42

Osoby pracujące w branży IT nie mają chyba powodów do narzekań. Jak wynika z danych serwisu infoPraca.pl, w czerwcu 2009 r. pracodawcy z branż związanych z informatyką, telekomunikacją i e-commerce najwięcej ofert kierowali do programistów. Pensje w omawianej branży plasują się zdecydowanie powyżej średniej krajowej.

W czerwcu 2009 w infoPraca.pl najwięcej, bo 30 proc. ofert kierowano do programistów, 21 proc. do specjalistów od telekomunikacji, 14 proc. do specjalistów od internetu i e-commerce, a nieco mniej do handlowców, serwisantów czy specjalistów baz danych.

Podobnie jak w czerwcu ubiegłego roku, najwięcej ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W geografii ofert pracy za granicą nastąpiła jednak zmiana. Teraz ponad połowa z nich pochodziła z Czech, a nie jak wcześniej z Anglii czy Irlandii.

- Dziś trudno sobie wyobrazić nawet małą firmę, która nie stosuje rozwiązań informatycznych. Dlatego też, mimo gorszej kondycji gospodarki, sytuacja informatyków i zawodów związanych
z internetem i telekomunikacją na rynku pracy wygląda lepiej, niż wielu innych branż –
komentuje czerwcowe wyniki Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie
w I kwartale 2009 roku wyniosło 3185,61 zł brutto. Pensje w branży IT plasują się zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Jak wynika z kalkulatora płac zamieszczonego w serwisie infoPraca.pl, programista może liczyć na średnią pensję w wysokości 5 tys. brutto, administrator sieci 5,8 tys., natomiast kierownik projektów informatycznych aż na 9 tys.

Zbliżone do średniej krajowej zarobki proponowane są grafikom (3,5 tys.) oraz serwisantom komputerów (3 tys.). Na najwyższe zarobki, sięgające 20 tys. brutto, mogą liczyć dyrektorzy działów informatyki w dużych firmach.

- Tempo wzrostu płac spadło, co jest dobrą informacją dla przedsiębiorców, ponieważ oczekiwania potencjalnych pracowników są zdecydowanie bardziej wyważone niż jeszcze przed rokiem. Dzisiaj pracownicy cenią przede wszystkim stabilność zatrudnienia i bardziej rozważnie podejmują decyzję o poszukiwaniu nowego pracodawcy - dodaje Beata Szilf-Nitka.

Według analityków infoPraca.pl w Polsce ciągle wciąż brakuje osób z wykształceniem technicznym. Boom edukacyjny dotyczy przede wszystkim kierunków humanistycznych. Z tego też powodu w ubiegłym roku uruchomiono program stypendialny, zachęcający młodych ludzi do podjęcia studiów na uczelniach technicznych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało tzw. listę kierunków zamawianych. Program ten ma na celu zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach, które zostały uznane za kluczowe dla polskiej gospodarki. Wśród nich znalazły się także kierunki nauczania uruchamiane na niektórych politechnikach, związane z informatyką, takie jak technologie informatyczne w elektrotechnice, technologie informatyczne w budowie maszyn, informatyzacja i robotyzacja, automatyka i informatyka, mechatronika.


Źródło: infoPraca.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wynagrodzeniatag statystykitag pracatag pensjetag branża IT
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy