IBM zachęca dziewczyny do IT

26-06-2009, 10:08

O drugim etapie programu EXITE Camp dla uczennic szkół średnich poinformowała firma IBM. W trakcie warsztatów i sesji w siedzibie IBM w Polsce dziewczęta z liceów poznawały tajniki pracy w firmie z branży IT. Celem inicjatywy EXITE Camp jest przełamanie stereotypu o IT jako domenie mężczyzn.

EXITE Camp to akcja, która stwarza szansę na urozmaicenie oferty edukacyjnej nowoczesnego liceum. Stanowi ona także odpowiedź na ogólnoświatową akcję aktywizacji kobiet w IT.

W ubiegłym roku także Komisja Europejska zwracała uwagę na to, że liczba wykwalifikowanych pracowników branży teleinformatycznej jest w Europie wciąż za mała m.in. z powodu stereotypów dotyczących płci. W niektórych krajach, jak Austria, Portugalia i Polska, liczba kobiet wśród absolwentów nawet znacznie spadła od 1998 do 2005 roku. Analiza przeprowadzona w październiku 2007 r. w 150 europejskich przedsiębiorstwach branży telekomunikacyjnej wykazała, że średnia liczba kobiet w kadrach kierowniczych wynosi 6%.

IBM Polska w listopadzie 2008 roku uruchomił program o nazwie EXITE Camp. Jest to inicjatywa współpracy ze szkołami średnimi. W jej zeszłorocznej edycji udział wzięły uczennice zgłoszone przez nauczycieli renomowanych warszawskich liceów. W tegorocznym, drugim etapie programu samodzielnie zgłosiły się one do EXITE Camp.

Uczennice przez miesiąc brały udział w pozalekcyjnych warsztatach i seminariach dotyczących problematyki IT oraz współpracowały w projektach grupowych. Zdobyta w ten sposób dodatkowa wiedza o branży IT i firmie IBM stanowić może cenne doświadczenie przy wyborze dalszej drogi rozwoju.

Rynek IT potrzebuje specjalistów, a kobiety mają ogromny potencjał. IBM Polska chce zainteresować branżą IT już uczennice liceów, aby zachęcić je do poznawania sektora nowoczesnych technologii jeszcze przed wyborem ich dalszej drogi edukacji i rozwoju – powiedziała Izabela Jagosz-Kuchta, Dyrektor Personalny w IBM Polska.

Przedstawiciele IBM podkreślają, że do kwestii równości płci ich firma podchodzi bardzo poważnie. Wśród kadry pracowniczej IBM Polska kobiety stanowią 48% wszystkich pracowników.

Więcej informacji na temat programu EXITE Camp można znaleźć na stronach IBM.


Źródło: IBM
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag kobietytag ITtag IBMtag EXITE Camp
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy