Handel na aukcjach - ważny wyrok WSA

29-07-2009, 07:38

Rejestracja działalności gospodarczej to podstawa, by rozpocząć handel w serwisach aukcyjnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprócz tego istnieją także inne obowiązki wobec państwa, które należy wypełnić. Także po to, by oszczędzić sobie problemów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Za pośrednictwem aukcji internetowych towary sprzedają nie tylko osoby prywatne, robiące to okazjonalnie. Z ich pomocą działa też wiele sklepów internetowych, spełniających wszystkie wymagania prawne i opłacających należne daniny na rzecz państwa. Nie wszyscy jednak postępują uczciwie - część osób handluje na dużą skalę bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dzięki temu mają niższe koszty, co przekłada się często na niższe ceny dla klientów.

Organy skarbowe mają świadomość tego procederu. Ponieważ handel w sieci nadal dynamicznie rośnie, nie dziwi fakt, że urzędy skarbowe coraz częściej kontrolują także i tę sferę gospodarki. Wielokrotnie już informowaliśmy o działaniach polskich urzędników skarbowych w serwisach aukcyjnych, a także odnośnie rynku reklamowego w sieci.

Na przyłapanego na oszustwie podatkowym obywatela nakładana jest grzywna, a także naliczana jest zaległa należność podatkowa. Czasem jednak organy skarbowe popełniają błąd, co wykazał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał, że jedna z osób handlujących w serwisie Allegro.pl robiła to w sposób ciągły i zorganizowany, a także w celach zarobkowych.

Wartość sprzedanych towarów przekroczyła próg, uprawniający do zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT). Podatnik był więc zobowiązany do zarejestrowania się jako płatnik VAT. Ponieważ tego nie uczynił, naliczona została zaległa należność podatkową, którą obciążony został Allegrowicz.

Ten jednak od decyzji dyrektora izby skarbowej się odwołał. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mu rację. Należność względem Skarbu Państwa została oszacowana, gdyż podatnik nie prowadził odpowiedniej ewidencji na te potrzeby. Zebrany jednak materiał dowodowy pozwalał ustalić dokładną kwotę zobowiązania. WSA uznał ostatecznie, że zaskarżona decyzja nie w pełni odpowiadała przepisom prawa. Z pełną treścią wyroku można zapoznać się na stronach Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jaki wniosek płynie z tego wyroku? Samo zarejestrowanie działalności gospodarczej nie wystarcza, by móc spokojnie prowadzić sprzedać za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Konieczne jest także prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, a także regularne opłacanie należnych podatków i innych danin publiczno-prawnych na rzecz państwa. Może to i banalne, ale warto o tym pamiętać.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag wyrokitag podatkitag aukcje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.