Grzejniki pokojowe jako element wystroju wnętrza

26-04-2021, 08:41

Kiedy planujemy aranżację wnętrza, myślimy o kolorach ścian, wzorach tekstyliów, meblach czy lampach, ale rzadko przychodzi nam do głowy, że także grzejniki pokojowe mogą stanowić element wystroju wnętrza. Welu z nas wciąż ma przed oczami paskudne żeliwne grzejniki montowane z centralnego rozdzielnika w blokach z wielkiej płyty. Czego to się nie robiło, żeby je jakoś ukryć! Polacy osiągali stopień mistrzowski w obudowywaniu kaloryferów i zasłanianiu ich na wszystkie możliwe sposoby. Oczywiście nie obywało się bez strat ciepła: często mieszkańcy lokalu mieli do wyboru albo zostawić grzejnik na wierzchu i katować się przykrym widokiem, albo go maksymalnie ergonomicznie obudować. Na szczęście współczesne grzejniki nie wymagają od człowieka podejmowania takich decyzji - są na tyle atrakcyjne wizualnie, że czasem stanowią wręcz element ozdobny.

grzejnik

Jak dobrać grzejnik do mieszkania?

Grzejniki żeberkowe wyparte zostały przez panelowe, ale nie oznacza to, że te pierwsze całkowicie zniknęły z naszych mieszkań i z przestrzeni publicznej. Mają tylko zmodyfikowaną formę i, w odróżnieniu od swoich poprzedników, są bardzo starannie wykonane. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na lata osiemdziesiąte czy dziewięćdziesiąte a także w mieszkaniach industrialnych, w których podstawowym zamysłem aranżacyjnym jest eklektyzm. Jeśli mieszkamy w lokalu, w którym wciąż zainstalowane są stare grzejniki żeberkowe, te nowoczesne idealnie nadadzą się na wymianę - są łatwe w montażu i świetnie zastąpią poprzednią generację.

W grzejnikach panelowych pojedyncze żeberka zastąpiono płaskim panelem ze stali. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno ze względu na walory grzewcze jak i na możliwość utrzymania takiego kaloryfera w czystości. Jeśli chcemy dobrze wyczyścić grzejnik panelowy, wystarczy zdemontować górny ruszt, czyli kratownicę przez która nagrzane powietrze uwalniane jest do pomieszczenia, i użyć odkurzacza. Pobywamy się w ten sposób kurzu, pyłu, czy sierści domowych zwierząt. Grzejniki pokojowe są zwykle białe, ale jeśli zdecydujemy się na zakup form nietypowych, możemy wybierać spośród modeli w różnych kolorach, w tym także ascetycznym kolorze stali. W nowoczesnych wnętrzach pięknie prezentują się modułowe grzejniki rurowe, którym nadać można dowolny kształt - także łukowy. Czystość spawu gwarantuje grzejnikom rurowym nieskazitelny wygląd i sprawia, że często wyglądają na ścianie niczym wyrafinowana artystycznie konstrukcja rzeźbiarska.

grzejnik łazienkowy

Grzejniki łazienkowe

Także od grzejników do łazienki oczekujemy nie tylko wysokiej wydajności, ale i atrakcyjnego wyglądu. Klasyczne grzejniki drabinkowe najlepiej sprawdzają się do suszenia ręczników czy drobnych elementów bielizny. Zajmują mało miejsca i można je montować w miejscach trudnodostępnych, przez co łazienka nie traci powierzchni użytkowej. Współczesne grzejniki łazienkowe mogą także stanowić ściankę działową, dzieląc powierzchnię pokoju kąpielowego na mniejsze strefy. Zasilane wodą, prądem elektrycznym lub w wersji z zasilaniem wodno-elektrycznym są energooszczędne i komfortowe w użytkowaniu. Jeśli wybierzemy model ze stali nierdzewnej, będzie odporny na korozję i przez długie lata ma szansę wyglądać jak nowy.

Oczywiście grzejnik łazienkowy nie musi być biały. Jeśli urządzamy łazienkę w bieli lub jasnych pastelowych barwach, kaloryfer w kontrastowym kolorze będzie atrakcyjnym kontrapunktem.
Dobry producent grzejników daje swoim klientom możliwość wyboru modeli z katalogu oraz na indywidualne zamówienie. Grzejniki na miarę to zarówno formy ścienne jak i podłogowe - tzw. konwektory kanałowe. Te ostatnie montuje się tam, gdzie ze względów estetycznych warto zrezygnować z grzejników ściennych, a montaż ogrzewania podłogowego nie jest możliwy ze względów technicznych. Warto więc pamiętać, że funkcjonalny grzejnik może być także wyrafinowany estetycznie i nie musimy już rezygnować z jakości na rzecz urody i odwrotnie. Ogrzewanie mieszkania planujmy więc z rozmysłem i nie rezygnujmy z marzeń o wnętrzach idealnych - dzięki współczesnym grzejnikom uda nam się wcielić w życie nawet najbardziej wyrafinowane pomysły.

Sprawdź ofertę producenta grzejników dekoracyjnych zehnder.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.