Google nie zostawi Mozilli na lodzie - jest nowe porozumienie

21-12-2011, 09:14

Porozumienie w sprawie domyślnego wyszukiwania w Firefoksie to dla Mozilli źródło przychodów, dzięki którym otwarta przeglądarka może być rozwijana. Obawiano się, że Google tego porozumienia nie przedłuży, zadając Firefoksowi mocny cios. Stało się inaczej - współpraca będzie trwać.

Od dawna w Firefoksie domyślną wyszukiwarką jest Google, dzięki czemu Mozilla otrzymuje część przychodów z reklam Google'a. Ta współpraca została jednak nawiązana, jeszcze zanim Google udostępnił swoją przeglądarkę Chrome. Od roku 2008 Google i Mozilla to konkurenci, a w tym roku przeglądarka Google'a wyprzedziła Firefoksa

Porozumienie między Mozillą i Google'em wygasło w listopadzie i od tej pory zadawano pytania o przyszłość współpracy. Sugerowano, że Google bezlitośnie wycofa się z porozumienia, zostawiając Mozillę bez ważnego źródła przychodu. Z raportu finansowego Mozilli wynika, że aż 84% ze 123 milionów dolarów przychodów fundacji pochodzi właśnie od Google'a.

Czytaj: Chrome wyprzedziło Firefoksa

Wczoraj na blogu Mozilli pojawiła się informacja o podpisaniu nowego porozumienia. Na jego mocy współpraca Google'a i Mozilli zostanie przedłużona o co najmniej trzy lata. Nie ujawniono żadnych warunków porozumienia. W krótkim blogowym wpisie jest wypowiedź Alana Eustace'a z firmy Google, który stwierdził, że Mozilla to wciąż cenny partner dla Google'a.

Alan Eustace ma rację i warto uzupełnić jego wypowiedź. Mozilla mogłaby być cennym partnerem nie tylko dla Google'a. Wyszukiwarkowy gigant ma teraz poważnego konkurenta w postaci Binga, który też mógłby zawrzeć porozumienie z dostawcą bardzo popularnej przeglądarki, jaką jest Firefox. Warto w tym miejscu podkreślić, że Firefox ciągle jest ważniejszy od Chrome'a na niektórych rynkach (m.in. w Polsce). Niewątpliwie napędza on Google'owi duży ruch, a przecież wyszukiwarka to najważniejszy element działalności Google'a.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Google i Mozilla były do siebie przyjaźnie nastawione przez całe lata i wyznają podobne wartości. Nie można natomiast wykluczyć, że zmieniły się warunki porozumienia Mozilla - Google. Możliwe, że negocjacje w sprawie tych nowych warunków nie były łatwe, skoro umowa powinna być przedłużona w listopadzie, a ogłoszono to dopiero w drugiej połowie grudnia.

Czytaj: Firefox świętuje 7 urodziny


Źródło: Mozilla Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy