Google chce bezkropkowej domeny "search". Czy to dobry pomysł?

11-04-2013, 14:41

Wpisujesz do przeglądarki adres "search" i ładuje się Google. Firma Google chce to osiągnąć dzięki nowym domenom najwyższego poziomu, które będzie przyznawać organizacja ICANN. Tylko czy system internetowych adresów powinien być aż tak skomercjalizowany?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


http://search/

Firma Google chciałaby dostać możliwość korzystania z adresów z końcówką .search. To samo w sobie jest niezwykłe, ponieważ można wątpić w to, czy konkretna internetowa wyszukiwarka powinna zagrabić dla siebie adres z tak powszechnym słowem.

Google chce jednak czegoś więcej. Firma chciałaby, aby organizacja zarządzająca ruchem w internecie - ICANN - pozwoliła na stosowanie adresów bez kropek. Dzięki temu wystarczyłoby wpisać w pasek adresu słowo "search" (szukaj), aby załadować wyszukiwarkę pod adresem http://search/. Oczywiście byłaby to wyszukiwarka Google.

Teoretycznie z bezkropkowych adresów mogliby korzystać inni i np. wpisując "microsoft", przechodzilibyśmy na stronę Microsoftu. Jednak to właśnie Google stara się o bezkropkową domenę z powszechnym słowem, co zostało potwierdzone w liście Google do organizacji ICANN, do którego dotarł serwis TechCrunch.

Ambicje Google nie ograniczają się jednak do domeny .search. Firma chciałaby również domen .cloud, .blog oraz .app. Choć Google działa na rynkach związanych z tymi słowami, nie wydaje się to wystarczającym uzasadnieniem przyznawania jej takich domen. Jeśli dodatkowo te domeny miałyby być "bezkropkowe", to wpisywanie niektórych zwykłych słów w pasek adresu nieuchronnie prowadziłoby do Google.

Komercyjna rewolucja w domenach

Przypomnijmy, że w czerwcu 2011 roku organizacja ICANN zarządzająca ruchem w internecie, otworzyła drogę do tego, aby organizacje mogły otrzymywać własne domeny najwyższego poziomu (TLD). Oznacza to, że adresy internetowe nie będą standardowych końcówek jak .com czy .pl. Strony Google będą mogły kończyć się końcówką .google, strony Coca-Coli końcówką .coca-cola.

Samo staranie się o nową domenę najwyższego poziomu kosztuje 185 tysięcy dolarów. Z tego powodu mówi się, że nowe domeny to czysta komercja. Dodatkowo pojawiły się problemy z przyznawaniem domen, bo wnioskodawcy starają się o takie końcówki, jak .gay, .bible, .wtf czy .sucks. O ile wiadomo, komu przyznać domenę .google, o tyle rozsądne zadysponowanie domeną .sucks wydaje się problemowe. 

Ponadto trudno zdecydować, czy domena .apple powinna należeć do firmy komputerowej czy handlującej owocami. Właśnie dlatego proces przydzielania nowych domen trwa tak długo i jak dotąd nikt nie dostał własnej domeny najwyższego poziomu.

Sonda
Czy ICANN powinna się zgodzić na bezkropkowe adresy?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Bezkropkowy problem

Już nowe domeny TLD bardzo wiele zmienią. Czy konieczne jest dodatkowo wprowadzanie bezkropkowych adresów? Organizacja ICANN rzeczywiście coś takiego rozważała, ale na chwilę obecną nie wydaje się na to gotowa. Eksperci są raczej przeciwni, choć nie odrzucają tej możliwości definitywnie.

Pytanie tylko, na ile jest to racjonalne? Bezkropkowe adresy byłyby efektowne i niezwykle cenne, ale czy zarządzanie ruchem w internecie powinno opierać się o takie biznesowe kryteria? Czy system adresowania ma służyć wszystkim, czy najwiekszym gigantom, którzy zdominowali sieć? Oto jest pytanie.

Czytaj także: Adresy z końcówką .bible albo .gay - czy ICANN komuś je przyzna?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.