Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Taki jest plan. Jeżeli korzystasz ze starszej wersji Internet Explorera, odwiedzając ulubioną stronę w dniu rynkowego debiutu nowego systemu Microsoftu, możesz... nic nie zobaczyć.

Inicjatorzy akcji Go Dark For IE mają na celu przyciemnienie jak największej liczby witryn użytkownikom Internet Explorera, którzy nie pofatygowali się jeszcze, by zaktualizować go do „dziewiątki”. Blackout został zaplanowany na 26 października, kiedy to na rynek trafi Windows 8. Pomysłodawcy akcji tłumaczą, że jedynym sposobem wymuszenia na użytkownikach, by nie używali starszych wersji przeglądarek, jest zaprzestanie ich wspierania. Głównym argumentem jest to, że przestarzałe edycje IE wstrzymują rozwój internetu - są niekompatybilne z nowymi technologiami, które wykorzystują obecnie webmasterzy.

Czy ta akcja jest potrzebna?

W odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc statystyki. Według StatCountera w poprzednim tygodniu (tj. w okresie od 3 do 9 września 2012) Internet Explorera używało 32,77% internautów na świecie. Na gruncie polskim - jak podaje gemiusRanking - w tym samym czasie z przeglądarki Microsoftu korzystało 19,90% użytkowników. Przygotowaliśmy dwa wykresy pokazujące popularność różnych wersji IE na tle pozostałych przeglądarek.

Wykorzystanie różnych wersji IE oraz alternatywnych przeglądarek na świecie

Wykorzystanie różnych wersji IE oraz alternatywnych przeglądarek na świecie

Wykres stworzony przy użyciu ChartGo, źródło danych: StatCounter, 3.09.2012 - 9.09.2012

Jak widać na powyższym wykresie, najpopularniejszą przeglądarką na świecie jest Google Chrome, która zdobyła już 34,11% udziału w rynku. Najbardziej rozpowszechnioną wersją IE jest „dziewiątka” (17,84%). Sytuacja w Polsce wygląda trochę inaczej.

Wykorzystanie różnych wersji IE oraz alternatywnych przeglądarek w Polsce

Wykorzystanie różnych wersji IE oraz alternatywnych przeglądarek w Polsce

Wykres stworzony przy użyciu ChartGo, źródło danych: gemiusRanking, 3.09.2012 - 9.09.2012

W naszym kraju króluje Firefox (43,08%), najpopularniejszą wersją Internet Explorera jest „ósemka” (9,46%), choć udział „dziewiątki” w rynku z tygodnia na tydzień wzrasta.

Optymizmem może napawać fakt, że w obu przypadkach wykorzystanie „szóstki” i „siódemki” jest nieznaczne. Warto w tym miejscu przypomnieć o akcji samego Microsoftu, który w ubiegłym roku uruchomił stronę IE6countdown.com. Informuje ona w przejrzysty sposób o aktualnych udziałach najstarszej wersji IE na rynkach w różnych krajach, a te systematycznie spadają.

Jak przedstawiciele Microsoftu oceniają akcję Go Dark For IE? Nie wiadomo. Wysłaliśmy w tej sprawie kilka zapytań, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Jeżeli na adres redakcji dotrze jakiś komentarz, artykuł zostanie zaktualizowany.

Czytaj także: Podatek od Internet Explorera 7? To nie żart


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *