Geograficzny język Google standardem OGC

15-04-2008, 11:05

Organizacja Open Geospatial Consortium przyjęła stworzony przez Google język KML jako swój otwarty standard. Oznacza to, że będzie ona teraz czuwać nad jego rozwojem, co z kolei może mieć niemałe znaczenie dla rozwoju wirtualnych globusów oraz map internetowych i mobilnych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Open Geospatial Consortium to organizacja, której standardy bardzo przyczyniły się do rozwoju geomatyki. Wśród jej 350 członków znajdują się ważne uczelnie (w tym uniwersytety w Wiedniu i Toronto) , organizacje rządowe (m. in. NASA, ESA) oraz znane firmy.

Organizacja ta przyjęła jako swój nowy standard język KML. Został on stworzony przez Google i pozwala na wizualizację danych geograficznych w aplikacjach (np. Google Earth, Google Maps). Przyjęcie języka jako standardu OGC oznacza, że organizacja będzie wspólpracować z Google przy rozwoju nowych wersji aby zapewnić odpowiedni cykl rozwojowy, wsteczną kompatybliność i harmonizację z innymi standardami.

W komunikacie OGC zaznaczono, ze standard KML jest komplementarny wobec już istniejących standardów takich jak GML oraz WFS. KML skupia się na wizualizacji danych geograficznych z uwzględnieniem obrazów oraz przypisów do map. Taka wizualizacja obejmuje nie tylko prezentację danych graficznych na kuli ziemskiej ale przekazywanie użytkownikowi informacji na temat tego co można zobaczyć.

KML można wiec uznać za otwarty standard, ale Google nie od dziś traktuje go w taki sposób. Pod koniec marca w serwisie Google Code pojawiła się pierwsza wersja biblioteki libkml, pozwalającej na zapis, odczyt i manipulowanie zawartością dokumentów w formacie KML. Wydano ją na licencji BSD.

Konkurenci Google (Microsoft i Yahoo) podjęli już pierwsze kroki w celu wsparcia KML. Live Search może interpretować informacje KML od października ubiegłego roku. Yahoo Pipes wspiera go od roku Wygląda na to, że język stworzony przez Google ma szanse na pełne zaistnienie na rynku jako otwarty standard.


Źródło: OGC, Google


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag Yahootag Microsofttag mapytag Google
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.