Galaktyczne Zoo na 20 urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Jan Pomierny, Astronomia.pl 10-06-2010, 11:50

Polscy internauci mogą już korzystać z najnowszego serwisu projektu "Galaktycznego Zoo". Tym razem astronomowie proszą użytkowników globalnej sieci o pomoc w klasyfikacji galaktyk sfotografowanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, co oznacza, że na ekrany komputerów "galaktycznych zoologów" po raz pierwszy trafią zdjęcia wykonane nie z powierzchni Ziemi, a z kosmosu.

"Hubble" to kolejna odsłona międzynarodowego społecznościowego projektu naukowego "Galaktyczne Zoo", w którym udział wzięło już 300 tysięcy internautów, w tym ponad 25 tysięcy Polaków. Najnowsza wersja serwisu pozwala klasyfikować obiekty bardziej odległe i zaobserwowane wcześniej niż te pochodzące z przeglądu SDSS, na którym bazował serwis oryginalnego "Galaktycznego Zoo".

"Galaktyczni zoolodzy" zyskują dostęp do fotografii z Kosmicznego Teleskop Hubble'a w momencie, w którym cały "astronomiczny świat" świętuje 20 lat funkcjonowania słynnego orbitalnego obserwatorium, ale i jednocześnie powoli się z nim żegna. Wysłużony instrument, dzięki któremu udało się zajrzeć we Wszechświat dużo głębiej niż kiedykolwiek wcześniej, ma zostać wkrótce zastąpiony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

W "Galaktycznym Zoo Hubble" zadaniem internatów jest klasyfikacja galaktyk o przesunięciu ku czerwieni (ang. redshift) równemu ok. 1, co oznacza, że są to obiekty sprzed 6-7 miliardów lat. Obiekty przeglądu SDSS były z kolei galaktykami tzw. lokalnego Wszechświata.

Podobnie jak podczas pierwszej i drugiej fazy oryginalnego "Galaktycznego Zoo", dzięki zaangażowaniu internatów astronomom będzie łatwiej tworzyć mapy kosmosu i odkrywać prawa rządzące ewolucją galaktyk. Stąd właśnie "zoo" w nazwie projektu - jego społeczność bada gatunki galaktyk, podobnie jak zoolodzy badają gatunki zwierząt. "Hubble" jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych w polskiej wersji językowej pod adresem www.galaxyzoo.org.

Więcej informacji o projektach Zooniverse, w tym o "Galaktycznym Zoo", można znaleźć na stronach polskich partnerów Citizen Science Alliance (konsorcjum powołanego przez kilka czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które koncentruje swoje działania na rozwoju społecznościowych projektów naukowych) - projektu Hands-On Universe, Europe (www.pl.euhou.net) i portalu Astronomia.pl (www.astronomia.pl).

Na stronach EU-HOU jest dostępne również dedykowane forum dyskusyjne, na którym uczestnicy projektów mogą wymieniać się doświadczeniami, a w przypadku wątpliwości na pytania użytkowników odpowiada polski zespół ekspertów - pod adresem galaktycznezoo@astronomia.pl.

Jan Pomierny, Astronomia.pl

>> Czytaj także: Galaktyczne Zderzenia już po polsku


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy