Funkcja cron – sposób na cykliczne uruchamianie zadań na serwerze

24-04-2019, 11:19

Porządkowanie baz danych, czyszczenie katalogów sesji czy inne działania administracyjne – na serwerze wykonuje się wiele rutynowych, powtarzalnych operacji. Zamiast tracić czas i każdorazowo zajmować się nimi ręcznie, można skorzystać ze specjalnej funkcji cron. Na czym ona polega i jak jej używać?

hosting

Funkcja Cron to harmonogram cyklicznie wykonywanych zadań, dzięki któremu można automatycznie, w z góry ustalonym czasie (momencie), uruchamiać na serwerze wybrane skrypty. Usługa daje możliwość zdefiniowania częstotliwości, z jaką będą wykonywane poszczególne polecenia: co pięć minut, co godzinę, codziennie, co tydzień, co miesiąc. Alternatywą jest wybór konkretnej godziny uruchomienia danego skryptu – z dokładnością do 5 minut. We współpracy z serwisem nazwa.pl przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wygląda zastosowanie funkcji cron w praktyce.

Jakie programy można uruchamiać w usłudze cron?

Funkcja cron może być wykorzystana w przypadku plików z rozszerzeniami:

  • .pl
  • .php,
  • .cgi
  • .py

Z pomocą harmonogramu nie można uruchamiać aplikacji, które przez dłuższy czas pozostają w pamięci operacyjnej systemu, a także niezależnych, odłączających się programów (tzw. deamonów). Nie można go również zastosować w kontekście aplikacji Java oraz innych programów, które mogą w istotnym stopniu obciążyć serwer. Ponadto, nie jest też możliwe cykliczne wywoływanie skryptów z rozszerzeniem .php3.

Jeśli użytkownik nie dostosuje się do powyższych zasad i ustawi zakazaną komendę, usługodawca może zablokować jej wykonanie, bez wysyłania uprzedniego ostrzeżenia. Standardowo jest ona aktywowana w ciągu kilku minut, tak więc jeśli po takim czasie do tego nie dojdzie, będzie to oznaczało odrzucenie komendy.

Funkcja cron – jak dodać wykonanie nowego skryptu?

W przypadku serwerów nazwa.pl, nowe zadanie można dodać do harmonogramu za pośrednictwem programu Active.admin. W tym celu z menu „Ustawienia” należy wybrać opcję „Dodaj zadanie harmonogramu”; ewentualnie można zaznaczyć w „Harmonogramie zadań” istniejącą już pozycję i dokonać jej edycji.

By skonfigurować polecenie w programie należy:

  • zaakceptować warunki korzystania z funkcji cron na serwerach Active,
  • opisać nazwę zadania,
  • wybrać rodzaj interpretera lub powłokę systemową bash,
  • wpisać pełną ścieżkę dostępu do wykonywanej komendy (maksymalnie 256 znaków),
  • określić godzinę uruchamiania polecenia oraz częstotliwość z jaką ma być ono wykonywane,
  • wprowadzić adres e-mail, na który będzie przesyłany rezultat wykonania skryptu.

Po zakończeniu konfiguracji użytkownikowi pozostaje wybrać opcję „Zapisz”. Polecenie trafi na listę zadań harmonogramu i będzie regularnie wykonywane w podanym terminie.

Jak kontrolować i wyłączać uruchamianie zadań?

Z wykazem zadań objętych funkcją cron można zapoznać się z poziomu aplikacji Active.admin, po zaznaczeniu w zakładce „Ustawienia” opcji „Harmonogram zadań”. Każda pozycja na liście komend posiada termin wykonania, opis zadania oraz adres e-mail, na który system przesyła wyniki działania polecenia. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to w raporcie zamieszczane są dane, które pojawiają się na wejściu lub wyjściu błędów uruchamianego polecenia.

Dowolną pozycję z listy harmonogramu zadań można w każdym momencie wyłączyć. W takim wypadku, nie będzie ona już wykonywana zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi, ale w razie potrzeby będzie ją można ponownie włączyć. Aby dezaktywować daną komendę, wystarczy wybrać ją z listy i zaznaczyć znajdującą się przy niej opcję blokuj; chcąc ją powtórnie aktywować należy wybrać przycisk „odblokuj”.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W zależności od dostawcy hostingu, sposób korzystania z funkcji cron może wyglądać inaczej. Może być ona obsługiwana za pośrednictwem panelu użytkownika, a więc według schematu opisanego powyżej, albo poprzez odpowiednie nazywanie plików. W tym drugim przypadku działa to tak, że użytkownik tworzy nowy plik o nazwie np. „cron.10min.php”, a następnie wraz z odpowiednią zawartością dodaje go do katalogu głównego serwera; W tym przykładzie, plik będzie wykonywany co 10 minut od momentu pojawienia się we wspomnianym katalogu. Niezależnie o którym rozwiązaniu mowa, funkcja cron znacznie ułatwia wykonywanie prac na serwerze. O tym, jakie jeszcze udogodnienia może zapewnić dobry pakiet hostingowy, można przeczytać na: https://www.nazwa.pl/hosting/.


Źródło: Atykuł promocyjny. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Orion Media Grouptag komunikat firmytag hostingtag cron
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: