Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Franczyza czy agencja – który model wybrać?

22-03-2019, 10:33

Nie zawsze i nie każdemu pasuje praca na etacie, na czyjeś konto. Często, nie mając własnego pomysłu na biznes, szukamy rozwiązań, które mogą nam pomóc nie tylko stanąć finansowo na nogi, ale i pozwolić we własnym zakresie decydować i wybrać możliwość zarobku. Jedną z ciekawszych możliwości na rynku jest podjęcie współpracy jako agencja lub franczyza.

mat partnera, agencja czy franczyza

Agencja na start

Dla tych, którzy obawiają się od razu inwestować pieniądze na nieznanych jeszcze sobie wodach, umowa agencyjna z siecią handlową czy ubezpieczycielem będzie bardziej kusząca. Działanie na umowę i pośrednictwo przy zawieraniu umów na rzecz zleceniodawcy lub w jego imieniu wydaje się nieco bardziej bezpieczne i zbliżone do pracy etatowej. Zarabiając poprzez otrzymywanie wynagrodzenia i ewentualnie prowizji, można czuć się bardziej komfortowo i spokojnie poznawać rynek oraz rządzące w nim prawa. Prowadzenie agencji wiąże się z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym, stąd zwykło się określać tę działalność jako umocowaną. Niższe ryzyko może oznaczać mniejsze pieniądze w tym modelu biznesowym, z drugiej jednak strony zyskujemy większe szanse na spokojny rozwój i powolne rozbudowywanie agencji oraz zatrudnianie nowych pracowników, nad czym mamy już samodzielną kontrolę. Bardzo często firmy ułatwiają podjęcie takiej decyzji, śpiesząc z wyjaśnieniami różnic, a ponadto dając możliwość pełnego wyboru. Przykład: https://grupaeurocash.pl/blog/modele-biznesowe-ktore-warto-poznac-jesli-chcesz-otworzyc-wlasny-sklep/ Jeżeli jednak prowadzenie agencji kojarzy się nam zbytnio z pracą na etat i mimo pewnej stabilności warunków finansowych tego rozwiązania, wolimy pójść krok dalej i z większą samodzielnością, ale i wyższym ryzykiem zająć się współpracą z danym podmiotem, tu w sukurs przychodzi franczyza.

Franczyza – ryzykowna gra czy niezależność?

Dla wszystkich, którym marzy się rozwój własnej, w dużym stopniu niezależnej firmy pracującej na własny rachunek, nie ma lepszej drogi na podjęcie współpracy z partnerem biznesowym o ugruntowanej już pozycji niż franczyza. Mimo, że takie rozwiązanie nie jest umocowane w naszym prawie, tak jak agencja, ma wiele zalet, z których największą jest praca na własnych zasadach, z narzędziami, które udostępnia nam franczyzodawca. Zwykle wiąże się to też z koniecznością, co jest zupełnie zrozumiałe, zaopatrywania się w produkty udostępniane tylko i wyłącznie przez franczyzodawcę lub związane z nim podmioty. Trzeba też pamiętać, że rozwój działalności franczyzy oraz dochody z niej osiągane będą w największej mierze zależne tylko i wyłącznie od nas. Nawet, jeżeli będziemy dysponowali najlepszej jakości towarem bądź usługami, nic to nie da, o ile sami nie zadbamy o dobry rynek i pozyskanie klientów. To jest właśnie to ryzyko, jakie trzeba podjąć, aby zacząć prosperować. Jeżeli natomiast poświęcimy wystarczająco dużo czasu i uwagi prowadzeniu biznesu, pozytywne, finansowe skutki nie każą na siebie długo czekać. Jest to najbardziej zbliżony model do prowadzenia całkowicie własnej działalności, jednak przy franczyzie jest o tyle łatwiej, że oferujemy produkt lub usługę znaną na rynku i posiadającą już pewno grono odbiorców, które musimy jedynie poszerzyć.

Zależenie od naszych preferencji, możemy wybrać pomiędzy tymi dwoma rodzajami współpracy z podmiotami. Jeżeli wolimy pewną stabilizację – tak pracy jak i wynagrodzenia – lepiej zdecydować się na prowadzenie agencji. Dla osób, dla których wszelki przejaw pracy na etacie jest nie do przyjęcia lub wolą same organizować sobie czas i miejsce pracy – franczyza będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednak w obydwu tych przypadkach musimy pamiętać, że bez własnego wkładu intelektualnego i podjęcia wysiłku, efekty każdego z tych rozwiązań będą mizerne.
Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag poradytag komunikat firmytag franczyzatag agencja« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031