Foxconn znowu podnosi płace

03-10-2010, 16:03

W ciągu zaledwie kilku miesięcy pensje w fabryce elektroniki w Shenzhen wzrosły o ponad 100 procent. Jest to jednak efekt nie tyle rosnącej troski firmy o pracowników, co fali samobójstw wśród nich.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W pierwszej połowie tego roku głośno było o zakładach firmy Foxconn w chińskim mieście Shenzhen - doszło tam już łącznie do jedenastu samobójstw i kolejnych dwóch nieudanych prób odebrania sobie życia przez pracowników. Firma znalazła się pod ostrzałem mediów, rykoszetem oberwały jednak także przedsiębiorstwa, które zlecają tajwańskiemu producentowi montaż swoich urządzeń - Apple, Hewlett-Packard, Nokia, Intel, Sony, Dell czy Motorola.

>> Czytaj także: KE: Foxconn może przejąć łódzką fabrykę Della 

Oprócz zatrudnienia 2 tysięcy psychiatrów i psychologów (zakłady w Shenzhen mają aż 400 tysięcy pracowników) postanowiono także podnieść pensje osobom tam pracującym. Od czerwca podstawowa pensja wzrosła z 900 do 1200 juanów (ok. 500 złotych). Firma wyraziła nadzieję, że dzięki temu pracownicy będą brali mniej nadgodzin, zyskując czas na odpoczynek.

Kolejna podwyżka miała mieć miejsce 1 października. I faktycznie tak się stało. Agencja Xinhua informuje, że od początku tego miesiąca podstawowa pensja wynosi 2000 juanów (ok. 860 złotych). W ciągu kilku miesięcy pensja wzrosła więc o 122 procenty. Dotyczyć ona będzie około 85 procent zatrudnionych w zakładach w Shenzhen.

Jednocześnie firma zapowiedziała zwiększenie zatrudnienia w Chinach z 920 tys. do 1,3 mln osób do końca 2011 roku. Odbędzie się to jednak w innych fabrykach firmy.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag pensjetag Foxconntag Chiny
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.