Firefox 5: Do Not Track także na Androidzie

22-06-2011, 08:12

Firefox 5 - kolejna wersja przeglądarki Mozilli - została oficjalnie wydana wczoraj. Wersja ta pojawiła się trzy miesiące po Firefoksie 4. Nie zawiera wielu rewolucyjnych zmian, co jednak nie oznacza, że wydanie jest bez znaczenia.

Mozilla zgodnie z zapowiedzią przyśpieszyła swój cykl wydawniczy. Można odnieść wrażenie, że Firefox 5 ukazuje się zaraz po Firefoksie 4 i jest to wydanie bez znaczenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że te szybkie wydania mają służyć szybkiemu dostępowi użytkowników do najnowszych funkcji.

Linki do pobrania Firefoksa 5 pojawiły się w sieci kilka dni temu, ale dopiero teraz można mieć pewność, że pobrana przeglądarka jest tą stabilną, ostateczną wersją. Można ją pobrać ze strony www.mozilla.com/pl/firefox.

>>> Czytaj: Microsoft odrzuca WebGL dla bezpieczeństwa

Choć z zewnątrz tego nie widać, do Firefoksa wprowadzono ponad tysiąc poprawek wpływających na płynność działania przeglądarki i jej bezpieczeństwo, a także pozwalających deweloperom na tworzenie bardziej efektownych stron i rozszerzeń do przeglądarki.

Mobilna wersja Firefoksa dla Androida zawiera teraz funkcję Do Not Track, która pozwala informować usługodawców, aby nie śledzili naszych poczynań w sieci. To oznacza, że Firefox jest pierwszą przeglądarką dostarczającą to rozwiązanie dla prywatności na różnych platformach. Opcje Do Not Track zostały przeniesione tak, aby użytkownik mógł je łatwiej znaleźć. 

Ponadto Firefox 5 zawiera wsparcie dla animacji CSS, aby umożliwić deweloperom tworzenie ciekawych stron. Wpisy na temat tego rozwiązania można znaleźć na blogu Davida Barona. Zainteresowani powinni też zajrzeć na stronę Mozilla Hacks.

Inne nowości w przeglądarce to ulepszone wsparcie dla canvas i JavaScriptu, poprawki dotyczące zużycia pamięci i wykorzystania pasma internetowego, ulepszone wsparcie dla standardów (HTML5, XHR, MathML, SMIL), ulepszone sprawdzanie pisowni oraz lepsza integracja ze środowiskiem użytkownika w Linuksie. Nie bez znaczenia jest usunięcie pięciu krytycznych luk bezpieczeństwa.

Osoby używające Firefoksa na komputerach powinny niebawem zauważyć dostępność automatycznych aktualizacji. Użytkownicy wersji dla Androida otrzymają powiadomienie o nowej wersji.

>>> Czytaj: Facebook zbuduje swoją przeglądarkę i pomoże RockMelt


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031