Firefox 4 beta 2 z kartami na górze (i nie tylko)

28-07-2010, 10:48

Kolejna testowa wersja Firefoksa 4 jest dostępna dla systemów Windows i Mac w 24 wersjach językowych, także w polskiej. Najbardziej widoczne zmiany dotyczą organizacji kart.

Firefoksa beta 4 można pobrać ze stron Mozilli. Użytkownicy, którzy to zrobią, są proszeni o zgłaszanie błędów i propozycji. Dzięki testerom między pierwszą a drugą wersją beta udało się już usunąć 670 błędów. W każdej chwili użytkownicy mogą wskazywać znalezione przez siebie błędy lub przesyłać sugestie za pomocą przycisku "Feedback".

W nowej przeglądarce karty zlokalizowano u góry okna zarówno w wersji Windows, jak i Mac (wkrótce również na Linuksie). Użytkownik może wyłączyć tę nowość, przywracając "tradycyjne" miejsce kart. Dodatkowo pasek menu zostaje zastąpiony pojedynczym przyciskiem Firefox w wersjach na Windows 7 i Vista (wkrótce również na Maku i na Linuksie).

Mozilla zapewnia, że te nowości nie wynikają tylko z mody. Szczegółowo podejście Mozilli do tematu kart ilustruje film, który zamieściliśmy pod tym tekstem.

App Tabs w Firefoksie
fot. - App Tabs w Firefoksie

Istotną nowością w interfejsie jest funkcja App Tabs. Przyda się ona do tych stron, które otwieramy wiele razy w ciągu dnia (np. strona poczty, serwisu z grami lub społecznościowego). Karty aplikacji zajmują mniej miejsca niż inne karty i są umieszczone po lewej stronie, przed przyciskiem dodawania kart. Dzięki temu użytkownik oszczędza miejsce na pasku kart i ma szybki dostęp do ulubionych aplikacji (zob. obrazek obok).

Są też nowości techniczne, a wśród nich:

  • efekty przejścia CSS3: Firefox 4 Beta 2 obsługuje nowe funkcje CSS3, takie jak przejścia i transformacje, co umożliwia łatwe dodawanie eleganckich animacji do stron;
  • funkcja Retained Layers, która umożliwia błyskawiczne przewijanie przy pomocy myszy nawet na bardzo kompleksowych witrynach;
  • framework XPCOM: zmiany w środowisku XPCOM, które poprawiają czas startu Firefoksa.

Kolejna wersja beta powinna się ukazać za kilka tygodni. Ma być szybsza i będzie miała nowe ustawienia prywatności. Umożliwi też synchronizację ustawień na różnych urządzeniach.

Poniżej film wyjaśniający podejście Mozilli do kart:


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy