Firefox 3.6.4 uodporniony na wieszanie

23-06-2010, 08:00

W najnowszym Firefoksie (3.6.4) awaria wtyczki Flash lub Quicktime nie spowoduje zawieszenia się całej przeglądarki. To ważne, bo zdaniem Mozilli co trzecia awaria przeglądarki wynika właśnie z problemów z wtyczkami.

Izolowanie wtyczek umożliwiające zapobieganie awariom całej przeglądarki w razie problemów z wtyczką zostało przedstawione przez Mozillę w kwietniu wraz z projektem Lorentz. Potem funkcja ta znalazła się w Firefoksie 3.6.4 beta, a teraz jest dostępna w wersji oficjalnej.

W Firefoksie 3.6.4, jeśli wtyczka Flash, Quicktime lub Silverlight się zawiesi, nie będzie to miało wpływu na resztę Firefoksa. Stronę wystarczy w takim wypadku przeładować, by uruchomić wtyczkę jeszcze raz.

>>> Czytaj: Firefox 4: będzie szybki i bardziej prywatny

Nowa funkcja jest dostępna w wersjach przeglądarki na Windows i Linux. Wsparcie dla Mac OS X wymaga wprowadzenia większej liczby zmian i pojawi się później. Funkcja nie zostanie wprowadzona w starszych wersjach Firefoksa, np. 3.5. 

Warto przy okazji przypomnieć, że Firefox automatycznie poinformuje o nieaktualnych wersjach wtyczek, co powinno przyczynić się do większego bezpieczeństwa i stabilności oprogramowania użytkowników. Od maja dostępna jest również nowa strona Plugin Check, która umożliwia wykrycie nieaktualnych wtyczek również użytkownikom przeglądarek innych niż Firefox.

Poza tym w Firefoksie 3.6.4 rozwiązano problemy z bezpieczeństwem. Usunięto 4 błędy o znaczeniu krytycznym, czyli pozwalające na dokonanie ataku zdalnie, bez interakcji z użytkownikiem. Usunięto też dwa błędy o znaczeniu średnim i jeden o znaczeniu niskim. Poprawiono ogólną stabilność programu.

Przeglądarkę można pobrać ze stron Mozilli (oczywiście użytkownicy Firefoksa otrzymają aktualizację automatycznie).

>>> Czytaj: IE ma już mniej niż 2/3 rynku


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy