Filmy z YouTube trafią do muzeów (wideo)

15-06-2010, 08:33

Na YouTube nawet amator może opublikować coś, co będzie sztuką wysokiej klasy. Google wraz z fundacją Guggenheima chce zorganizować wystawy kreatywnych filmów. Można zgłaszać do nich prace nowe lub stworzone w ciągu ostatnich 2 lat.

Możliwość opublikowania filmu w sieci niewątpliwie stworzyła nowe szanse dla utalentowanych twórców, których nie wspierają duzi wydawcy. Kamery internetowe, komórki i dostępne oprogramowanie przyczyniły się do powstania czegoś w rodzaju "filmu internetowego", bardzo odmiennego od produkcji telewizyjnych i kinowych.

Google chce wspierać taką formę sztuki dzięki współpracy z Fundacją Guggenheima. Ta organizacja non-profit, założona jeszcze w 1937 r., zajmuje się fundowaniem muzeów, gromadzeniem i badaniem sztuki współczesnej.

>>> Czytaj: Piąte urodziny YouTube - 2 miliardy odsłon dziennie

W ramach tej współpracy uruchomiono biennale kreatywnego wideo. Google szuka teraz animacji, ruchomych grafik, filmów z narracją i bez, dokumentów, wideoklipów, a także zupełnie nowych form - prac, które pokażą nowatorskie wykorzystanie wideo. Te prace zostaną pokazane nie tylko w największym internetowym serwisie wideo, ale także w muzeach Guggenheima.

Uczestnicy mogą zgłaszać nowe lub utworzone w ciągu ostatnich dwóch lat prace wideo na www.youtube.com/play. Termin zgłoszeń upływa 31 lipca 2010 roku. Fundacja Guggenheima wybierze 200 filmów, z których zwycięzców wyłoni międzynarodowe jury ekspertów. Najlepsze filmy zostaną zaprezentowane 21 października w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz w muzeach w Bilbao, Wenecji i Berlinie. Prezentacje będzie można obejrzeć także na oficjalnym kanale YouTube Play.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Google robi coś ważnego dla kultury. Warto przypomnieć Orkiestrę Symfoniczną YouTube, która przyczyniła się do promocji najbardziej cennych artystycznie form muzyki.

Poniżej film promujący nową inicjatywę Google:


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy