Farba, która daje prąd, czyli bateria w sprayu (wideo)

29-06-2012, 09:51

Powłokę malarską, która może przechowywać prąd, opracowali naukowcy z Rice University w Houston. To szansa na to, aby źródła energii umieszczać na każdej powierzchni, właściwie wszędzie.

Informacje na temat baterii będącej jednocześnie powłoką malarską opublikowano wczoraj w otwartych internetowych zasobach Nature. Mówiąc najprościej, technologia opiera się na nakładaniu na powierzchnię warstw różnych substancji, które odpowiadają warstwom konwencjonalnej baterii, tzn. pełnią rolę katody, anody, separatora itd. Przedstawia to schemat obrazkowy poniżej.

Schemat farby-baterii
fot. - Schemat farby-baterii

Materiały tworzące baterie nakładane są natryskowo na różne materiały - kafelki ceramiczne, elastyczne tworzywa, metale. Udało się nawet pomalować farbą-baterią kufel do piwa (zob. obrazek poniżej).

Czytaj: Sztuczny umysł Google nauczył się kociego pyska

W pierwszym eksperymencie połączono równolegle dziewięć pokrytych farbą kafelków. Na jednym z nich była również bateria słoneczna ładująca pozostałe powłoki-baterie. Wystarczyło to, aby podświetlić diodami napis "RICE" przez 6 godzin. Baterie dostarczały prąd o napięciu 2,4 woltów. Generalnie baterie-powłoki okazały się dość stałe w swoich cechach technicznych. Po 60 cyklach ładowania spadek pojemności był bardzo nieznaczny.

Kufel pomalowany farbą-baterią
fot. - Kufel pomalowany farbą-baterią

Naukowcy z Rice Univeristy mówią, że najtrudniejsze w realizacji było uzyskanie mechanicznej stabilności, szczególnie w przypadku separatora. Kiedy jednak uporano się z tym problemem, wynalazek okazał się bardzo obiecujący.

Szefowa ekipy badawczej Neelam Singh dostrzega właśnie możliwość integrowania tego typu baterii z panelami słonecznymi. Nie bez znaczenia jest również to, że bateria będąca nanoszoną na powierzchnię powłoką może mieć praktycznie każdy kształt, a naukowcy zastanawiają się nad opracowaniem łączonych kafelków, które będzie można konfigurować w dowolny sposób.

Przed naukowcami jest jeszcze jeden ambitny cel - stworzenie baterii-farby, która mogłaby być stosowana w warunkach zewnętrznych. Badania naukowców z Houston wspierają kilka organizacji, w tym laboratoria amerykańskich sił zbrojnych. Poniżej film prezentujący baterię-farbę.

Czytaj: Bateria na kawałku papieru


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031