Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fairphone - czy to będzie pierwszy smartfon-składak?

17-06-2015, 13:57

Google chce zrobić smartfona jak z klocków. ale są inne pomysły na smartfony-składaki. Jednym z nich jest Fairphone, do którego może przydać się śrubokręt, ale tak czy owak da się go rozłożyć lub naprawić.

Zazwyczaj gdy mówimy o "modularnym smartfonie", na myśl nasuwa się projekt Google o nazwie Ara. Google rzeczywiście dużo zrobiła by wypromować ideę smartfona, który jest dowolnie składany z różnych komponentów. Co istotne, Google chce realizować tę ideę poprzez urządzenie, które składa się ze szkieletu i modułów dołączanych jak klocki. Można do problemu podejść nieco inaczej. 

Fairphone 2

Odmienne podejście prezentuje projekt Fairphone, który właśnie zaprezentował urządzenie Fairphone 2. Co istotne, to nie jest smartfon składany z "klocków". To jest po prostu smartfon, który może być stosunkowo łatwo rozebrany lub naprawiony. Wygląda on nieco toporniej niż "zwykłe smartfony", ale też nie jest tak toporny jak smartfony z projektu Ara. 

Dlaczego to urządzenie nazywa się Fairphone 2? Ten projekt ruszył znacznie wcześniej i korzystał ze wsparcia internautów. Pierwsze założenia przewidywały stworzenie tańszego i prostszego urządzenia. Potem twórcy zdecydowali się na wersję drugą.

Fairphone 2
źródło grafiki: Fairphone

Smartfon składa się z 7 podstawowych elementów:

  • obudowy zewnętrznej, 
  • baterii, 
  • jednostki "głównej" (zawierającej główny chipset, pamięć, modem, anteny, miejsce na karte SIM),
  • wyświetlacza,
  • jednostki odbiornika (zawierającej odbiornik, mikrofon, niektóre sensory),
  • tylnej kamery, 
  • jednostki głośnika (w której jest również mechanizm wibracyjny, główny mikrofon i złącze USB). 

Poszczególne jednostki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zredukować koszt ewentualnej wymiany. Przykładowo w jednostce wyświetlacza nie umieszczono zbyt wielu komponentów, aby ewentualna wymiana wyświetlacza nie pociągała za sobą konieczności wymiany wielu innych komponentów. 

Wystarczy śrubokręt

Naprawa będzie wymagała wyjęcia ekrany i baterii. Komponenty są połączone z obudową za pomocą śrubek, które oznaczono kolorami. Co więcej, poszczególne moduły również zostały zaprojektowane "modułowo" i w niektórych przypadkach da się je naprawiać. Producent smartfona spodziewa się, że poradzą sobie z tym dostawcy usług w zakresie napraw, ale również bardziej zaawansowani użytkownicy.

Z informacji na stronie projektu wynika, że telefon ma być dostępny od jesieni w cenie 525 euro. Za te pieniądze użytkownik ma otrzymywać urządzenie z Androidem 5.1, 5-calowym wyświetlaczem full HD, procesorem Snapdragon 801, 2 GB RAM, aparatem 8 MP.

Fairphone nie jest jedynym potencjalnym konkurentem Google Ara. Dziennik Internautów pisał tez o projektach Puzzlephone oraz Vsenn, w ramach których miały powstać telefony złożone z trzech wymienialnych komponentów. 

Poniżej film prezentujący Fairphone 2.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *