Facebook wciąż rośnie. Jest bardziej mobilny niż kiedykolwiek

02-05-2013, 08:24

Facebook notuje więcej aktywnych użytkowników, lepiej zarabia, a szczególnie dobrze idzie mu na urządzeniach mobilnych - mówią wyniki finansowe firmy opublikowane wczoraj. Oczywiście coraz bardziej ten wzrost zależy od rynków innych niż USA.

Wczoraj Facebook po raz czwarty ogłosił swoje wyniki finansowe jako spółka publiczna. Można jednak powiedzieć, że tym razem Mark Zuckerberg był pewny jak nigdy, że po prostu ma się czym pochwalić.

Wyniki finansowe Facebooka

 • Przychody Facebooka wzrosły - w I kwartale 2013 r. wyniosły 1,45 mld dolarów, co oznacza wzrost o 38% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
 • Zysk netto wzrósł - wyniósł 219 mln dolarów, co oznacza wzrost o 7% r/r.
 • Przychody z reklam - wyniosły 1,25 mld dolarów, co oznacza wzrost o 43% r/r. Przychody z reklam stanowiły 85% wszystkich przychodów.
 • Przychód z urządzeń mobilnych - wyniósł 30% przychodów z reklam w minionym kwartale.

Wielu komentatorów zwróciło uwagę właśnie na przychód z urządzeń mobilnych. Inwestorzy po prostu wierzą, że podążanie w stronę małych ekranów ma najwięcej sensu. Mówi się nawet, że w ostatnim czasie dochodzi do nadmuchiwania mobilnej bańki, ale Facebooka to nie dotyczy, bo jest on firmą bardziej "tradycyjną", która udowodniła jednak swoją zdolność do przejścia na urządzenia mobilne.

Użytkowników jest więcej, są aktywni

Oprócz danych finansowych Facebooka bardzo istotne są dane o aktywności użytkowników.

 • Liczba użytkowników aktywnych miesięcznie (MAU) wyniosła 1,11 mld, co oznacza wzrost o 23% r/r.
 • Liczba użytkowników aktywnych dziennie (DAU) wynosiła średnio 665 mln, czyli 23% więcej niż rok wcześniej.
 • Liczba mobilnych MAU wyniosła 751 mln, czyli wzrosła o 54% r/r. Wykres poniżej pokazuje, jak rosła liczba mobilnych MAU od roku 2011.

wykres

Z powyższych liczb można odczytać coś więcej niż zwykłe wzrosty. Analitycy obserwujący Facebooka często porównują liczbę MAU i DAU, oceniając w ten sposób spadek lub wzrost aktywności użytkowników Facebooka.

W tym kwartale okazało się, że DAU stanowią 59% MAU. Oznacza to, że aktywność użytkowników Facebooka nieco rośnie, a przynajmniej nie zaczęła maleć, wbrew coraz częstszym newsom o tym, że ludzie nudzą się Facebookiem.

Oczywiście trzeba mieć przy tym na uwadze, że zmienia się struktura geograficzna użytkowników Facebooka. Coraz mniejszy wpływ na jego wyniki mają Amerykanie i Kanadyjczycy (zob. wykres poniżej). Facebook z pewnością może utrzymać wzrost dzięki wchodzeniu na nowe rynki.

wykres

Przy okazji wyników finansowych Facebook przypomniał o Facebook Home, wzroście Instagrama, nowych produktach reklamowych. Są jednak i takie obszary, o których mówi się mniej, a jednak są bardzo obiecujące.

Facebook napędza aplikacje mobilne

Sheryl Sandberg ujawniła, że reklamy na Facebooku spowodowało 25 mln instalacji aplikacji od 3800 deweloperów. Znaczny odsetek instalacji najpopularniejszych aplikacji dla iOS i Androida odbył się dzięki Facebookowi. Wygląda na to, że sklepy z aplikacjami są rzeczywiście przeładowane i deweloperzy aplikacji mobilnych szukają promocji w social media, z dobrym skutkiem.

Sonda
Kiedy nastąpi ten moment, gdy Facebook zacznie tracić na popularności?
 • za kilka miesięcy
 • za rok lub dwa
 • za 5-10 lat
 • za wiecej niż 10 lat
wyniki  komentarze

To zjawisko pokazuje, że mobilny potencjał Facebooka jest większy, niż może się początkowo wydawać. Nie chodzi bowiem tylko o to, że to kolejny serwis społecznościowy z reklamami. Wiele zależy od tego, jaka to będzie reklama, do kogo będzie trafiać i jak będzie odbierana. Nawet jeśli Facebook bazuje "tylko na reklamie", to jednak i w tym obszarze da się zrobić coś odkrywczego.

Czytaj także: Facebook Home - najbardziej nieudana aplikacja Zuckerberga?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy