Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fabryka pieniędzy, czyli jak powstają botnety

31-10-2009, 13:52

Zwykła z pozoru wiadomość spamowa może okazać się trybikiem wielkiej machiny do zarabiania pieniędzy. Działania cyberprzestępców nie ograniczają się bowiem do reklamowania nikomu niepotrzebnych produktów...

Etapy włamywania się na strony internetowe i przeprowadzania masowych wysyłek spamowych
fot. Kaspersky Lab - Etapy włamywania się na strony internetowe i przeprowadzania masowych wysyłek spamowych
Specjaliści firmy Kaspersky Lab przeanalizowali cykliczny proces wykorzystywany do tworzenia botnetów z komputerów zainfekowanych szkodliwym programem Backdoor.Win32.Bredolab.

Najpierw cyberprzestępcy włamują się do systemu zarządzającego zawartością legalnego portalu i modyfikują jego strony, dodając znaczniki, które przekierowują do witryn zawierających szkodliwe exploity. W wyniku odwiedzenia tych stron przez odbiorców spamu powstaje sieć zainfekowanych maszyn, które wypełniają polecenia wydane przez zdalne centrum kontroli.

Boty ulokowane na komputerach-zombie pobierają z internetu inne szkodliwe programy, w tym trojana kradnącego hasła do klientów FTP wykorzystywanych przy zarządzaniu zawartością stron. Hasła te mogą być następnie użyte przez cyberprzestępców w celu modyfikowania portali internetowych i umieszczenia na nich szkodliwych znaczników.

Jednocześnie pobierane są boty spamowe w celu przeprowadzania masowych wysyłek. Odsyłacze zawarte w wysyłanych wiadomościach prowadzą do spreparowanych stron na legalnych portalach, nie są więc wychwytywane przez filtry antyspamowe, które działają w oparciu o czarną listę nazw domen.

Proces ten stanowi błędne koło, które może zostać rozszerzone - cyberprzestępcy wykorzystują go w celu zapewnienia płynnego działania swojej „fabryki pieniędzy”. Szczegółową analizę, której autorami są Siergiej Golowanow, Igor Sołmenkow i Maria Garnajewa, można znaleźć w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR