Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

EKG przez telefon w Polsce?

17-01-2008, 06:19

Wykonanie EKG przez telefon może być już niebawem możliwe w Polsce. Grupa France Telecom (FT) po udanym programie pilotażowym usług telemedycznych we Francji zapowiada wprowadzenie ich do Wielkiej Brytanii, Rumunii i naszego kraju - pisze Gazeta Prawna.

France Telecom szacuje, że w roku ubiegłym wartość rynku usług telemedycznych wynosiła ok. 3 mld EUR, a już za dwa lata może wzrosnąć do 6 mld EUR. Przychody grupy z tego tytułu mogą w roku 2010 wynosić ok. 500 mln EUR, z czego 15% ma pochodzić z państw innych niż Francja.

Usługi telemedyczne, które pojawią się na nowych rynkach mają być powieleniem tych dostępnych we Francji. Wojciech Jabczyński z Grupy TP powiedział Gazecie Prawnej, że nad własną ofertą tego typu pracuje już Centertel. Chce on wprowadzić pakiety dostosowane do potrzeb telemedycyny oparte m.in. na dostępie do internetu oraz mobilnej poczcie typu push. Planuje także usługi typu TeleEKG, czyli możliwość wykonywania i przesyłania danych EKG.

Przy wprowadzaniu usług telemedycznych Centertel może napotkać dwie bariery. Pierwszą z nich jest słabe zaufanie Polaków co do jakości usług telemedycznych. Z opublikowanych przedwczoraj badań TNS OBOP wynika, że choć akceptacja dla wprowadzenia telemedycyny w Polsce kształtuje się na poziomie 42%, to jednak usługi telemedyczne nie wzbudzają zaufania Polaków. Ponadto Polacy kojarzą usługi telemedyczne raczej z możliwością uzyskania informacji i zamówienia wizyty, a rzadziej z diagnostyką.

Drugą barierą jest brak odpowiednich rozwiązań informatycznych w służbie zdrowia takich jak np. elektroniczna karta pacjenta. Bez tego niektóre usługi nie będą miały sensu. Gazeta Prawna zwraca również uwagę na brak uregulowań dotyczących refundowania przedsięwzięć o charakterze medycznym wymagających wsparcia telekomunikacyjnego.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta Prawna



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik