Dziewczyny na Politechniki 2011

01-04-2011, 14:01

Za dwa tygodnie w 16 polskich uczelniach technicznych oraz w 4 uniwersytetach odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. To element akcji "Dziewczyny na Politechniki", której celem jest zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych.

O tegorocznym Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn mówiono w czasie konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Będzie to kulminacyjny moment tegorocznej, czwartej już i zarazem największej w historii akcji "Dziewczyny na politechniki!" i jej młodszej siostry - "Dziewczyny do ścisłych!". Akcje organizują Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Idea akcji narodziła się w roku 2006. Dzięki jej kolejnym edycjom na polskich uczelniach technicznych studiuje ponad 10 tys. dziewczyn więcej! W tym roku część kobiet zainspirowanych akcją będzie zdawać egzaminy inżynierskie.

>>> Czytaj: Stereotypy odpychają kobiety od IT

- Nauczyciele matematyki są naturalnymi sojusznikami akcji "Dziewczyny na politechniki!" - powiedziała w czasie konferencji prasowej minister Katarzyna Hall patronująca tej akcji. Dodała, że byłoby dobrze, gdyby akcja obejmowała także uczennice gimnazjów, bo to zapewniłoby im solidne podstawy do studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych.

W konferencji wzięły udział inne patronki: Elżbieta Radziszewska - pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - rektor UW, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz dr Alicja Adamczak - prezes Urzędu Patentowego RP. Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych reprezentowała prof. Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej, jedyna w naszym kraju kobieta kierująca uczelnią techniczną.

W komunikacie dotyczącym tegorocznego dnia otwartego czytamy:

W tym roku kładziemy nacisk na kierunki związane z informatyką, szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb gospodarki opartej na wiedzy, ale także – z punktu widzenia osobistych aspiracji młodych kobiet. Na tych kierunkach – dających wykształcenie szczególnie poszukiwane – kobiet w skali kraju jest najmniej – od kilku do kilkunastu procent. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy stowarzyszenie kobiet aktywnych w branży IT „Women in Technology” i wspólnie z nimi stworzyliśmy nowy moduł akcji „DigiGirlz – Dziewczyny do komputerów!”.

Rozwijamy również zainicjowaną rok temu bliźniaczą akcję „Dziewczyny do ścisłych!”. W tym roku przystąpiło do niej dwa razy więcej wydziałów zainteresowanych promocją nauk ścisłych – zwłaszcza fizyki, astronomii, informatyki i matematyki wśród kobiet.

W tym roku Dzień Otwarty tylko dla Dziewczyn odbędzie się 14 kwietnia. Więcej na www.dziewczynynapolitechniki.pl.

>>> Czytaj: Polskie uczelnie nie przygotowują do pracy w biznesie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031