O uzyskaniu wielomilionowych dotacji decyduje nie ocena merytoryczna, ale siła fizyczna i dostęp do informacji – czytamy w oświadczeniu niezależnej inicjatywy Aula Polska, która oceniła nabór wniosków do Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. To nie pierwsze tego typu uwagi krytyczne pod adresem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
W ramach działania 3.1 można uzyskać dotację na projekty w zakresie tworzenia innowacyjnych przedsiębiorstw, w tym spin offów poprzez doradztwo w zakresie tworzenia przedsiębiorstw, udostępnienie infrastruktury i usług niezbędnych dla nowo powstałych przedsiębiorstw oraz zasilenia finansowego nowo powstałego przedsiębiorcy.
Aula Polska skrytykowała sposób udzielania dotacji na takie projekty. Jej przedstawiciele mówią, że o miejscu na liście rankingowej decyduje kolejność składania wniosków. Prowadzi to do sytuacji, w której o uzyskaniu wielomilionowych dotacji decyduje siła fizyczna i dostęp do informacji. Wartość merytoryczna wniosków staje się nieistotna.
W oświadczeniu Aula Polska czytamy, że już kilka dni przed naborem wniosków w ramach działania 3.1 grupa ochroniarzy strzegła pierwszych miejsc w kolejce do siedziby PARP, a w dniu naboru doszło do przepychanek i aktów przemocy. PARP usankcjonowała podobno kolejkę społeczną oraz udostępniła jej pomieszczenia należące do Agencji. Brakowało jednak oficjalnej informacji na ten temat, co może wskazywać na złamanie prawa równego dostępu do informacji.
Wysoka pozycja w kolejce jest bardzo wartościowa, ponieważ pierwsze wnioski bez błędów formalnych mają ogromne szanse na uzyskanie dotacji. Jest to szczególnie istotne, gdy w naborze do rozdziału jest ponad 53 mln zł dotacji, przy czym każdy projekt może ubiegać się maksymalnie o 10 mln zł.
– Unia Europejska, kierując dotacje do Polski, wskazała reguły, według których należy nimi dysponować. Każdy składany wniosek czy realizowany z udziałem tych środków projekt musi spełniać tzw. kryteria horyzontalne. Tym, które nie zostało spełnione w tym przypadku, jest równość szans. Drugim bardzo ważnym wymogiem jest jasność i przejrzystość podejmowanych działań oraz zapewnienie uczciwej konkurencji – czytamy w oświadczeniu Aula Polska.
Nie po raz pierwszy PARP jest krytykowany za przyznawanie dotacji na podstawie miejsc w kolejce. Podobnie było przy ostatnim naborze z Działania 8.1 POIG (dotacje na e-usługi). Zdaniem Aula Polska może to wskazywać na to, iż PARP celowo prowadzi taką politykę.
Do krytyków działania 8.1 dołączył się ostatnio serwis TwojaEuropa.pl, który stwierdził, iż w internecie nie ma blisko połowy serwisów i e-usług, które dostały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru do Działania 8.1. PARP skrytykował te doniesienia, twierdząc, że przedsiębiorcy mają jeszcze czas. Choć projekty mogą otrzymywać dofinansowanie maksymalnie przez 2 lata, to przedsiębiorca sam w harmonogramie decyduje o tym, kiedy rozpocznie i zakończy realizację danego projektu.
Dziennik Internautów spytał PARP o komentarz w sprawie oświadczenia Aula Polska. Z pewnością ciekawie będzie się dowiedzieć, co Agencja ma do powiedzenia na temat wspomnianych kolejek.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|