Dopisanie się do spisu wyborców przez internet jest już możliwe za pośrednictwem platformy ePUAP. Opisujemy tę procedurę krok po kroku.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji obiecywało udostępnienie usługi dopisywania się do spisu wyborców przez ePUAP. Wczoraj poinformowano, że usługa jest już dostępna. Było to dla mnie trochę dziwne, bo również wczoraj dzwonił do mnie dziennikarz z Polskiego Radia, który miał do mnie kilka pytań o ePUAP. Ten dziennikarz mówił mi, że jego słuchacz skarżył się na nieprawidłowe działanie usługi dopisywania się do spisu wyborców.
Dziś rano postanowiłem sam sprawdzić czy ta usługa działa. Najwyraźniej działa tzn. udało mi się z powodzeniem wypełnić odpowiedni wniosek, wysłać go i otrzymać urzędowe potwierdzenie wysłania. Również moja redakcyjna koleżanka Joanna Ryńska poinformowała mnie, że u niej działa. Dodam, ze mieszkamy w różnych miejscach i dopisywaliśmy się do spisów w różnych gminach.
Wszystko wskazuje więc na to, że dopisanie się przez internet do spisu wyborców jest możliwe. Postanowiłem opisać jak to wygląda krok po kroku. Zanim przejdę do opisu usługi, przypomnę wam o pewnych ważnych wyborczych terminach.
Jeśli chcemy dopisać się do spisu, zaczynamy rzecz jasna od wejścia na stronę epuap.gov.pl. Dobrze będzie od razu się zalogować. Następnie trzeba wyszukać usługę dopisywania się do spisu wyborców. Ja znalazłem tę usługę klikając w link "Najnowsze usługi centralne" wskazany strzałką na zrzucie poniżej. Można też kliknąć w "Najnowsze usługi wyborcze" (zaraz obok).
Po kliknięciu w link "Najnowsze usługi centralne" wyświetla się lista najnowszych e-usług. Po lewej stronie, u góry, znajdziemy "Dopisanie do spisu wyborców".
Klikamy w link usługi i przechodzimy do karty informacyjnej usługi (zob. zrzut poniżej). Możemy się dowiedzieć ile trwa załatwienie sprawy, kogo sprawa dotyczy itd. Aby zacząć załatwiać sprawę klikamy oczywiście w przycisk "Załatw sprawę".
Przechodzimy do formularza usługi. Przedstawiłem go poniżej na długim zrzucie, obejmującym cały formularz. Jak widzicie, jest trochę wypełniania. Trzeba podać nazwę miejscowości i datę, wybrać rodzaj wniosku (na niebieskim polu), podać niektóre swoje dane oraz adres stałego zamieszkania. Trzeba też wybrać adresata pisma, czyli urząd, do którego kierujemy wniosek.
W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na tę część formularza, w której wybieramy adresata.
W polu tekstowym wpisujemy nazwę miasta lub gminy, a następnie system sam przedstawi nam propozycje. W moim przypadku propozycje były aż trzy, bo istnieją dwie gminy wiejskie i jedno miasto o takiej samej nazwie. Uczulam na to, że nie wystarczy wybranie odpowiedniej opcji. Trzeba jeszcze kliknąć w przycisk "Zaadresuj" wskazany strzałką na zrzucie poniżej. Właściwie ten przycisk nie wygląda jak przycisk i łatwo go pominąć. Jeśli z jakiegoś powodu wasze pismo nie jest zaadresowane, prawdopodobnie nie kliknęliście w "Zaadresuj".
Jeśli poprawnie wypełniliście i zaadresowaliście cały formularz, możecie kliknąć "Zapisz" lub "Dalej". Oczywiście należy wybrać "Dalej" jeśli chcecie dokończyć załatwianie sprawy. Samo "Zapisz" spowoduje tylko zapisanie formularza.
Po kliknięciu "Dalej" zobaczycie podgląd swojego wniosku. Wygląda on tak jak na zrzucie poniżej.
Teraz należałoby ten dokument podpisać Profilem Zaufanym (lub podpisem kwalifikowanym, jeśli ktoś ma). W tym celu trzeba kliknąć we wskazany strzałką przycisk "Podpisz". Pojawi się zachęta do podpisania, taka jak na zrzucie poniżej.
Wybieramy typ podpisu i podpisujemy. Jeśli wybierzemy Profil Zaufany to natychmiast pojawi się pole tekstowe do wpisania kodu przesłanego e-mailem. Podajemy kod i wracamy do podglądu wniosku. Po podpisaniu wniosku na tym podglądzie powinna być widoczna informacja, że podpis jest prawidłowy.
Pozostaje tylko kliknąć "Wyślij". Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zobaczymy zieloną informację o nadaniu, taką jak na zrzucie poniżej.
Teraz złożyłem wniosek. Czy wszystko pójdzie dobrze? Mam nadzieję, że tak. Najlepszym testem będzie dzień wyborów :-).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|