Do Brukseli nie tylko eurodeputowani

27-05-2009, 14:17

Rok 2009 przyniósł otwarcie rynku pracy w Belgii m.in. dla polskich pracowników. Informatycy mogą zarobić tam do 2,5 tys. euro miesięcznie - donosi serwis rekrutacyjny InfoPraca.pl

Otwarcie belgijskiego rynku pracy pozwoli na legalizację Polaków pracujących w Belgii, których w kwietniu br. było 80-100 tys. 

Zgodnie z wynikami internetowej giełdy pracy infoPraca.pl belgijskich pracodawców interesują Polacy mieszkający w Belgii, jak i ci, którzy do tego państwa się wybierają. Belgijskie firmy poszukują m.in. architektów, informatyków, mechaników, monterów, inżynierów różnych specjalności, hydraulików, murarzy, handlowców czy pielęgniarek i lekarzy.

Zarobki informatyka biegle władającego językiem angielskim wynoszą do 2500 euro miesięcznie. Co ciekawe, pracodawca pokrywa wszystkie koszty przenosin do Belgii - donosi InfoPraca.pl. Z kolei murarz znający język niemiecki może zarobić do 13,5 euro brutto za godzinę, a pielęgniarki mogą liczyć na bezpłatną naukę języka i umowę obejmującą pełne ubezpieczenie oraz zarobki od 1800 euro.

W maju również Dania otworzyła swój rynek pracy dla obywateli państw tzw. nowej Unii. Duńczycy poszukują głównie pracowników sezonowych w rolnictwie, ale także inżynierów, lekarzy oraz piekarzy.

Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja po rozszerzeniu UE nie wprowadziły żadnych restrykcji, otwierając swoje rynki pracy dla obywateli z nowych krajów UE.

Jedynie dwa kraje UE - Austria i Niemcy - mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach wciąż utrzymują restrykcje, wymagając od obywateli nowych państw UE pozwoleń na pracę. Wiedeń i Berlin mogą utrzymać zakaz na maksymalny dopuszczony w traktacie akcesyjnym okres do 2011 r.

Z kolei Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja całkowicie zniosły ograniczenia po dwóch latach, w maju 2006 roku. Włochy zrobiły to w czerwcu 2006 roku, Holandia zaś w maju 2007.


Następny artykuł » zamknij

Sieć 4G wystartowała

Źródło: infoPraca
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy