Długi Polski warte są już tyle, ile koncern Google

29-07-2010, 17:08

Na swoją część długu publicznego statystyczny Polak musiałby pracować prawie pół roku. Jesteśmy zadłużeni siedmiokrotnie bardziej od Estończyków. Średnia polska pensja warta jest więcej niż cały dług przypadający na jednego Bułgara – informuje Money.pl.

Sonda
Czy zadłużenie polaków będzie rosnąć?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Według ostatnich danych, opublikowanych przez resort finansów, dług publiczny Polski pod koniec maja sięgnął 678,6 miliarda złotych. W ciągu miesiąca urósł o kolejne 2 procenty. To oznacza, że na każdego Polaka, bez względu na wiek, przypada prawie 17,8 tysiąca złotych zobowiązań.

>> Czytaj też: Polacy wciąż nie wiedzą, jak obsługiwać kartę kredytową

Dług Polski przekracza 50 procent PKB, czyli nasze zobowiązania warte są mniej więcej połowę tego, co przez rok produkuje cała gospodarka. Choć z drugiej strony, w skali Europy plasujemy się pod tym względem w środku stawki.

Dług publiczny w krajach UE
fot. - Dług publiczny w krajach UE
 Krajami, które w Europie żyją w największym stopniu na kredyt są - według opublikowanego w kwietniu raportu Eurostatu - Włochy, Grecja i Belgia. W dwóch pierwszych przypadkach ogrom długu przekracza wartość rocznej produkcji całej gospodarki. Belgom do poziomu 100 procent brakuje zaś bardzo niewiele.

>> Czytaj też: Orange będzie korzystał z ewidencji dłużników

Najbardziej gospodarne okazują się z kolei władze Estonii. Ten niewielki, nadbałtycki kraj zadłużony jest zaledwie na kwotę stanowiącą 7 procent PKB. Polska zadłużona jest siedmiokrotnie bardziej. Włochy i Grecja - aż szesnastokrotnie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zadłużenietag wzrosttag raporttag Polskatag PKBtag Money.pltag Eurostat
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy