Czysta energia tańsza niż węgiel - nowy cel Google

28-11-2007, 08:46

Firma Google teraz postanowiła zaistnieć na rynku energetycznym. Gigant ma zamiar zainwestować w badania badania i rozwój w obszarze alternatywnych źródeł energii. Celem Google jest stworzenie czystego źródła energii tańszego niż węgiel, które pozwoli firmie na zasilanie własnych serwerowni oraz na... czerpanie zysków.

Nowa inicjatywa Google nosi nazwę RE<C co jest skrótem od Renewable Energy Cheaper than Coal (odnawialna energia tańsza niż węgiel). W ramach tej inicjatywy Google będzie sponsorować badania związane z energia słoneczną, elektrowniami wiatrowymi, energią geotermalną oraz innymi czystymi metodami na pozyskiwanie energii.

Dokładne sumy nie zostały podane, jednak jak czytamy w informacji prasowej Google, w roku 2008 Google.org (filantropijne ramię firmy) przeznaczy na badania "dziesiątki milionów dolarów". Generalnie firma przewiduje zainwestowanie w całe przedsięwzięcie setek milionów dolarów.

Przedstawiciele Google w wywiadach dotyczących RE<C podkreślali, że czują powinność do finansowania tego rodzaju badań, bo ich firma ma duże potrzeby energetyczne i w niemałym stopniu przyczynia się do zmian klimatu. Poza tym cały rynek internetu, z którym firma Google jest związana, jest bardzo nieprzyjazny środowisku dopóki większość energii pozyskiwana jest z węgla.

Nie da się jednak ukryć, że kalifornijska firma może w przyszłości na alternatywnej energii zarobić. Jeśli w ramach inicjatywy RE<C zostanie stworzona wydajna, tania i czysta technologia pozyskiwania energii, to Google będzie ją licencjonować.

Jednym z celów związanych z inicjatywą RE<C jest wyprodukowanie jednego gigawata czystej energii tańszej niż węgiel (taka ilość energii pozwala na zasilanie miasta takiego jak San Francisco). Niektórzy Analitycy mówią, że jeśli uda się to zrobić, będzie to niemały przełom. W opinii Larry'ego Page'a, współzałożyciela Google, cel ten uda się osiągnąć w ciągu kilku lat (nie dekad). Page powiedział również w wywiadzie dla Associated Press, że w wyniku badań cena energii słonecznej może spaść nawet o 50%.

Inne cele RE<C to wspieranie badań nad pojazdami wykorzystującymi czyste źródła energi oraz uczestnictwo w konsorcjum Climate Savers Computing Initiative wspierającym projektowanie i używanie energooszczędnych serwerów. Firma chce również angażować się w opracowywanie polityki zachęcającej przedsiębiorstwa do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Google już zapowiedziała zainwestowanie w firmy eSolar oraz Makani Power. Deklarowana jest również współpraca z uczelniami i instytutami naukowymi.

Nie jest to pierwszy krok Google w kierunku czystej energii. Firma już wcześniej zainwestowała w elektrownię słoneczną, która dostarcza energii na potrzeby jej biurowca.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930