Czy przejmowanie domen nie łamie wolności słowa?

04-02-2011, 07:04

Blisko 100 domen w ciągu dziewięciu miesięcy przejęły Stany Zjednoczone. Zrodziło to w końcu pytania o legalność i skuteczność tych działań.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pytanie takie do agencji Immigration and Customs Enforcement oraz Departamentu Sprawiedliwości skierował senator Ron Wyden. Chce on się dowiedzieć więcej na temat działań administracji prezydenta Baracka Obamy polegających na przejmowaniu domen internetowych. O sprawie Dziennik Internautów informował m.in. w listopadzie ubiegłego roku - wtedy chodziło przede wszystkim o serwisy torrentowe i p2p. Globalna blokada objęła 82 adresy internetowe.

>> Czytaj więcej: USA cenzuruje dziesiątki stron... całemu światu

Serwis TorrentFreak podaje, że w zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto trzecią rundę przejmowania domen internetowych, tym razem umożliwiających streaming programów sportowych. Władze stały się właścicielami dziesięciu domen. Ich działania spotkały się z dużym zaskoczeniem tak poprzednich właścicieli, jak i samych internautów.

Sonda
Czy przejmowanie domen jest, według Ciebie, dobrym sposobem walki z piractwem?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Amerykański senator w przesłanym liście pisze, że działania władz mają bezprecedensowy charakter i mogą uderzać w konstytucyjną wolność słowa. Od razu nasuwa się także pytanie o efektywność działań. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przejętych zostało blisko 100 domen. Wyden chce wiedzieć, czy komukolwiek postawione zostały zarzuty, czy zapadły jakieś wyroki.

Kolejną kwestią do wyjaśnienia jest także procedura doboru domen, które mają zostać przejęte. Kluczowe wydaje się jednak inne pytanie - czy linki prowadzące do materiałów naruszających prawa autorskie uznać należy za "wypowiedź" czy też dystrybucję takich treści. Z działań wynika raczej, że to drugie.

Nie wydaje się, by ostatnie przejęcia miały być ostatnimi. Działania te można bowiem uznać za skuteczne - przejęta domena przestaje być dostępna na całym świecie. Pytanie tylko, na ile odbywa się to zgodnie z prawem.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.