Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy polską branżę gier czekają wielkie zmiany? Jak zagraniczny kapitał zmienia polski gamedev? Konferencja Gaming na Giełdzie VIII już za tydzień

02-06-2022, 13:19

W dniach 8-9 czerwca odbędzie się ósma edycja konferencji Gaming na Giełdzie online pt. "Fuzje i przejęcia - jak zagraniczny kapitał zmienia polski gamedev?". W jej ramach przedstawiciele między innymi Bloober Team, PlayWay, People Can Fly czy Huuuge postarają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania o konsolidacje w branży gamingowej.

Konferencja online odbędzie się 8-9 czerwca i zgromadzi kluczowych przedstawicieli polskiej sceny gamedevelopmentu. Goście będą dyskutować na temat - Fuzje i przejęcia - jak zagraniczny kapitał zmienia polski gamedev. Szanse i zagrożenia związane z konsolidacjami w branży gier wideo są tematem bardzo aktualnym, a po ostatnich przetasowaniach na światowym rynku, warto podjąć debatę nad tym, czy dalsze umacnianie się tego trendu wpłynie na rodzimy sektor.

- Świat gamedevu zmienia się na naszych oczach. Gigantyczne przejęcia, których byliśmy świadkami na przestrzeni ostatnich miesięcy, mogą być sygnałem w którą stronę będzie podążał rynek. Ciekawe czy ten trend zawita na stałe również do nas. Nad Wisłą mamy kapitalnych twórców gier i studia, dla których konsolidacja może być szansą na rozwinięcie skrzydeł. Z drugiej strony mieliśmy już w historii kilka przykładów na to, jak zabójcze dla mniejszych spółek bywają przejęcia. Pokazuje to, że konsolidacja to nie droga dla każdego. Chcemy o tym rozmawiać - komentuje Tomasz Muchalski, prezes Strict Minds. 

Zmiana nastawienia gigantów segmentu wraz z początkiem roku przestawiła światowy rynek do góry nogami. Konsolidacje w branży gamingowej dają wiele możliwości, m.in. wprowadzenie swoich szablonów i planów działania do innych firm czy też pozyskiwanie doświadczonych pracowników. Pokazują one także znaczenie danego podmiotu na rynku, a co za tym idzie rozpoznawalność spółki. Z drugiej strony każda fuzja czy przejęcie jest obarczone wielkim ryzykiem. Pytanie brzmi gdzie znaleźć złoty środek. 

- Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie początku 2022, ale głośnych wykupów mieliśmy zdecydowanie więcej. Wielki kapitał - chiński, choć nie tylko - łakomi się także na polskie spółki; czy jednak powinniśmy myśleć o transakcjach M&A w kategoriach szans, czy może zagrożeń? Podczas konferencji finałowej "Gamingu na giełdzie" zapytamy o to zarówno przedstawicieli biznesu, jak i samych twórców - komentuje Mateusz Witczak, redaktor naczelny polskigamedev.pl.

Finałową konferencję, która odbędzie się w dniach 8-9 czerwca, poprzedziły serie czatów inwestorskich z przedstawicielami polskich spółek z branży gamedevu, które notowane są na rynku głównym GPW, New Connect, oraz tych twórców którzy w najbliższym czasie mogą zostać notowani. Prelegenci w bezpośrednich rozmowach, tłumaczyli strategie ich firm, a także odpowiadali inwestorom na pytania o dotychczasowe raporty finansowe i plany na przyszłość. 

- Polskie studia odniosły sukcesy na skalę globalną. Już od kilku lat dokonują akwizycji i to nie tylko w Polsce. CD Projekt kupił studio w Kanadzie, Ten Square Games zainwestował we Włoszech, a People Can Fly w USA. Z drugiej strony osiągnięcia polskich twórców budzą zainteresowanie globalnych graczy, czego świetnym przykładem są zakupy Tencentu z minionego półrocza. Obserwowane aktualnie spadki kursów i trudności w finansowaniu projektów będą sprzyjać akwizycjom. Tematów do dyskusji na pewno nie zabraknie - komentuje Łukasz Konopko, prezes StockWatch.pl

Harmonogram konferencji: 

Dzień pierwszy, 8 czerwca:

  • 12:05 – Szansa i zagrożenie konsolidacji na rynku
  • 13:00 – Czy Chiny zdominują gamedev? Jak inwestycje Tencenta wpływają na polski gamedev?
  • 13:55 – Najmniejsze urządzenia, największe pieniądze. Przejęcia na rynku mobilnym
  • 14:50 – Wejście kapitału zagranicznego – co tak naprawdę oznacza?

Dzień drugi, 9 czerwca:

  • 12:05 – Historia przejęć w gamedevie – jakie należy wyciągnąć wnioski
  • 13:00 – Napływ nowych pracowników do branży – w jaki sposób wojna w Ukrainie wpływa na gaming?
  • 13:55 – Fuzje czy przejęcia spółek jako sposób na umocnienie pozycji na rynku
  • 14:50 – Czy 100 spółek gamingowych na GPW jest możliwe? Kiedy nastąpi przesyt branży i jaki będzie miało to wpływ na spółki notowane na GPW i NC?

- Już co dziesiąta spółka notowana na warszawskiej giełdzie działa w branży gamingowej. Choć ostatnie miesiące nie są łatwym czasem dla tego segmentu rynku, w mojej ocenie jest to pewnego rodzaju test jakości. Spółki, które poradzą sobie w tym trudnym czasie, znacząco wzmocnią swoją pozycję i przyciągną uwagę inwestorów, a przy okazji pokażą wielkość i potencjał całej branży - komentuje Dariusz Mejszutowicz, Wicedyrektor Działu Rynku Pierwotnego na GPW.

Organizatorem wydarzenia jest agencja PR Strict Minds, a współorganizatorami portale StockWatch.pl, Polskigamedev.pl, a także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Patronem honorowym jest GovTech.

Patronatem głównym jest fundusz Chiswick Creative Ventures.Patronatem medialnym konferencji są: Interia, gry-online, ISB Tech, InvestInGaming, Comparic, Ostatnia Tawerna, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

Strona wydarzenia >


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR