Czy faktury elektroniczne można korygować w formie papierowej

GazetaPrawna.pl 11-09-2009, 19:01

Niestety Polska, korzystając z opcji zawartej w dyrektywie VAT wprowadziła najbardziej restrykcyjny model fakturowania elektronicznego.

Dyrektywa wymaga, żeby faktura elektroniczna opatrzona była podpisem elektronicznym lub wystawiona za pomocą systemu elektronicznej wymiany danych (EDI). Państwa członkowskie są jednak uprawnione zarówno do wprowadzenia rozwiązań bardziej liberalnych, jak i rozwiązań bardziej restrykcyjnych (podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie i wystawiony za pomocą bezpiecznego urządzenia służącego do składania podpisów elektronicznych).

Polska wybrała opcję najbardziej restrykcyjną i kosztowną dla podatników. Jedyną sensowną alternatywą dla polskich podatników pragnących wystawiać faktury elektroniczne jest korzystanie z systemów elektronicznej wymiany danych (EDI), które są na szczęście dużo mniej sformalizowane.

Rozporządzenie ministra finansów w sprawie faktur elektronicznych nakazuje zachować formę elektroniczną w przypadku wystawiania faktur korygujących i duplikatów. W przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie dokumentu w formie elektronicznej, rozporządzenie pozwala także na wystawianie ich w formie papierowej.

Szczegóły w Gazecie Prawnej w artykule Czy faktury elektroniczne można korygować w formie papierowej

Jerzy Martini, doradca podatkowy Baker & McKenzie

gazeta prawna


Źródło: Gazeta Prawna
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031