Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy cyfrowy dowód osobisty to krok w dobrą stronę? Opinie ekspertów

03-06-2022, 12:19

Według zapowiedzi, już wkrótce cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Będzie to możliwe po wejściu w życie przepisów ustawy o aplikacji. Jak poinformowano, dokumenty cyfrowe w aplikacji zostaną zrównane ze swoimi fizycznymi odpowiednikami. Z cyfrowej wersji dowodu będzie można korzystać w sytuacjach, w których konieczne jest jego okazanie, np. w banku czy na lotnisku.

Zdaniem Jacka Piekarskiego, VP Sales i założyciela SIGNIUS zrównanie cyfrowej wersji dowodu osobistego z jego fizycznym odpowiednikiem to krok w dobrą stronę. - Z pewnością ułatwi nam to życie w wielu sytuacjach. Coraz więcej spraw można zrealizować w formie cyfrowej. Świadczy o tym nie tylko coraz większa liczba osób korzystających z aplikacji mObywatel, ale także choćby rosnące zainteresowanie elektronicznym podpisywaniem dokumentów i zawieraniem umów online, przyspieszające wiele procesów biznesowych.

Z kolei Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert zwraca uwagę, że aplikację mObywatel pobrało już niemal 8 mln obywatel. Ekspert uważa, że świadczy to o naszej otwartości na rozwiązania cyfrowe. Jak dodaje: od dawna jesteśmy w czołówce krajów korzystających z e-bankowości czy płatności zbliżeniowych. Nikomu nie trzeba przypominać, że otworzyliśmy się na cyfrowe rozwiązania jeszcze bardziej w związku z pandemią. Bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nikt nie będzie korzystać z fizycznego dowodu tożsamości. Do podobnej sytuacji może dojść w kontaktach biznesowych, gdzie coraz więcej firm rezygnuje z ręcznego parafowania, podpisywania dokumentów i przesyłania ich pocztą na rzecz kwalifikowanego e-podpisu, który pozwala sfinalizować proces biznesowy w ciągu kilku minut, w pełni online.

mObywatel, aplikacja mobilna, cyfrowy dowód osobisty, e-dowód


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              Ostatnie artykuły:


fot. Huaweifot. DALL-Efot. vecstockfot. Freepikfot. Mike Bird