Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy Big Tech wyzyskuje internautów? Raport WEI

27-04-2022, 11:51

Ty lajkujesz, wrzucasz kota – oni zarabiają! Usługi świadczone przez cyfrowych gigantów istnieją dzięki treściom tworzonym przez ich użytkowników i dzięki ich aktywnościom. Niektórych prowadzi to do wniosku, że internauci wykonują dla serwisów internetowych realną pracę, za którą nie otrzymują odpowiedniej kompensacji. Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył nawet, ile warte są dane polskich użytkowników Google i Facebooka.

PEI oszacował tę wartość na ponad 6 miliardów zł w 2020 r. Jednak w najnowszym raporcie Warsaw Enterprise Institute zatytułowanym „Wartość naszych danych dla internetowych gigantów” dr Mikołaj Barczentewicz, dyrektor badań w Surrey Law and Technology Hub na University of Surrey kwestionuje powyższą narrację.

Dr Barczentewicz przekonuje, że:

  1. próby jednoznacznego oszacowania wartości danych w sieci są obarczone dużymi trudnościami metodologicznymi;

  2. próby takie mają – bardziej niż ekonomiczny – charakter normatywny i ideologiczny;

  3. wartość danych użytkowników jest jedynie jednym z elementów całościowej wymiany pomiędzy użytkownikami a dostawcami usług cyfrowych, równie ważnym – bądź nawet ważniejszym – elementem są działania podejmowane przez użytkowników;

  4. nie tylko w internecie, ale także w „fizycznej” gospodarce klient musi podejmować pewne działania, za które nie otrzymuje kompensacji, żeby skorzystać z danej usługi;

  5. dane użytkowników często nie są przez nich „dostarczane”, a tworzone w ramach interakcji z danym medium internetowym.

Pełna treść raportu "Wartość naszych danych dla internetowych gigantów" >


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E