Czy Apple napyta sobie biedy w UE po rozjuszeniu Francji?

12-04-2013, 11:47

Do tej pory władze Unii Europejskiej nie krytykowały Apple za politykę publikowania aplikacji w App Store. Francja jest jednak pierwszym krajem, w którym członkini rządu oficjalnie przeciwko temu zaprotestowała.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Usunięcie AppGratis rozjuszyło Francję

Wszyscy wiedzą, że Apple w 100% decyduje o tym, jakie aplikacje są dostępne dla posiadaczy urządzeń z iOS. To zawsze było kontrowersyjne, ale tydzień temu miarka się przebrała.

Apple usunęła ze sklepu App Store aplikację AppGratis. Służyła ona do odkrywania nowych aplikacji i zbierała bardzo dobre recenzje. Tego typu aplikacje faktycznie mogą naruszać regulamin sklepu App Store, ponieważ zabrania on promowania dostępnych w nim aplikacji w sposób, który można by pomylić z App Store.

Problem w tym, że firma Apple wcześniej zgodziła się na umieszczenie AppGratis w swoim sklepie. Firma AppGratis była więc pewna, że może się rozwijać i inwestować w swój produkt. Apple momentalnie podcięła jej skrzydła.

Jak podaje Reuters, historia AppGratis oburzyła Fleur Pellerin, francuską minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, innowacji i gospodarki cyfrowej. Powiedziała ona dziennikarzom, że zachowanie firmy Apple było "ekstremalnie brutalne i jednostronne". Pani minister zapowiedziała też zwrócenie się do Komisji Europejskiej o "lepsze regulowanie cyfrowych platfrom, wyszukiwarek i mediów społecznościowych" (zob. Reuters, France threatens EU action over Apple App Store ban).

zdjęcie
Fleur Pellerin - francuska minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, innowacji i gospodarki cyfrowej

Rynek mobilny pod lupą KE

Polityka sklepu App Store do tej pory pozostawała poza zasięgiem zainteresowań Komisji, gdyż Apple nie jest graczem dominującym na rynku smartfonów. Co więcej, politycy do tej pory nie postrzegali problemów z polityką App Store. Teraz to się zmieniło. Czy Komisja faktycznie zainterweniuje w tej sprawie? Nie wiadomo, ale prawdopodobieństwo rośnie.

Jak dotąd Komisja Europejska tylko raz wystąpiła przeciwko Apple. Chodziło o porozumienia z wydawcami, które uniemożliwiały sprzedawanie książek taniej niż w sklepie Apple. Porozumienia te miały bronić tzw. agencyjnego modelu sprzedaży e-booków, ale Komisja Europejska uznała, że konkurencja i niższe ceny to rzecz ważniejsza.

Sonda
Czy polityka sklepu App Store powinna być potraktowana jako ograniczanie konkurencji?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Komisja interweniowała też w sprawie wojen patentowych prowadzonych na rynku mobilnym, ale ku zdziwieniu wszystkich to Samsung został uznany za firmę nadużywającą patentów. 

Obecnie konkurenci firmy Google starają się napuścić Komisję Europejską na Androida, bo ich zdaniem przyczynia się to do nadmiernego wzmacniania rynkowej pozycji usług Google. Wygląda więc na to, że unijna egzekutywa coraz częściej będzie wzywana do ingerowania w rynek urządzeń mobilnych, który do tej pory pozostawał raczej poza obszarem jej zainteresowań.

Czytaj także: UE uzna Androida za narzędzie monopolu? Konkurenci Google tego chcą!Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.